Varlık Fonu Anlaşması Yapıldı

VARLIK FONU ANLAŞMASI

Cumhurbaşkanı Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Putin, Akkuyu Nükleer Güç Santralinin temelini attıktan sonra Cumhurbaşkanlığı külliyesinde Türkiye-Rusya Üst düzey işbirliği konseyi toplantısını gerçekleştirdi. Toplantıda 4 anlaşma imzalandı. Rusya Doğrudan Yatırım Fonu ile Türkiye Varlık Fonu arasında ortak yatırım anlaşması yapıldı. Türkiye adına anlaşmayı Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Yiğit Bulut imzaladı

ENFLASYON DÜŞÜYOR

Mart ayında enflasyon aylık 0.99, yıllık yüzde 10,23 olarak gerçekleşti. Böylelikle Kasım 2017’de %12.98 ile tarihinin zirvesinden bu yana rakamlarda görülen gerileme dördüncü ayına girdi. Mart ayında gıda enflasyonu yüzde 10,37 oldu. Çekirdek enflasyon ise 11.44 düzeyine geriledi. Yıllık en fazla artış yüzde 15,41 ile ev eşyası grubunda gerçekleşti. Mart ayında en yüksek fiyat artışı %54.57 ile karnabaharda, en fazla düşüş %13.42 ile salatalıkta görüldü.

BANKALAR ÜZÜLECEK

Yargıtay 13 ncü Hukuk Dairesi, bankaların aldığı kredi masrafları hakkında “hükümsüzdür” kararı verdi. Antalya’da bir vatandaş, kullandığı krediler nedeniyle değişik adlar altında yapılan kesintilerin iadesi için Serik 3 ncü Asliye Hukuk mahkemesinde dava açıldı. Mahkeme davayı reddedince, karar temyiz edildi. Yargıtay 13. Hukuk Dairesi, yerel mahkemenin kararını bozdu. Tüketiciyle akdedilen sözleşmelerde yer alan haksız şartlar kesin olarak hükümsüzdür” dedi. Yani bankalar artık kredi masrafları adı altında para talep edemeyecek.

26 ÜLKEYE ÇIKARMA

Ekonomi Bakanlığı, Türkiye markası ve Türk malı imajının tanıtımı için bu yıl 26 ülkedeki 76 fuarda “Türkiye standı” kuracak. En fazla Türkiye standı açılacak ülkeler arasında Çin, Almanya ve Birleşik Arap Emirlikleri ilk sıralarda yer alıyor. “Türkiye’ye gel, hikayeni keşfet” sloganıyla geçen yıl başlatılan kampanyanın, kalıcı olarak sürdürülmesi planlanıyor. 15 sektör “Türkiye Tanıtım Grubu” adı altında tek çatı altında birleştirildi. Böylece tek bir sloganla tek kanaldan tanıtım yapılması hedeflendi.

KOBİ’LER NEFES ALDI

Başbakan Binali Yıldırım tarafından açıklanan ve KOBİ’lere aylık 0,99 faiz ve 6 ayı geri ödemesiz 18 ay vadeli olarak 200 bin liraya kadar finansman kullanma imkanı getiren Nefes Kredisi programı, firmaların yoğun ilgisiyle karşılaştı. İstanbul Ticaret Odası üyelerine toplam 1,5 milyar liralık kredi kullandıracak. İTO üyeleri, TOBB Nefes Kredisi’ni kullanmak için önce oda merkezi, temsilcilikleri ya da İTO’nun mobil hizmet aracından Faaliyet Belgesi alacak. Bankalar, 51 TL’nin üzerinde masraf almayacak.

EKONOMİ DÜNYASINDAN KISA KISA…

-Türk Akım doğalgaz projesinde ilk hattın inşası 10 Mayıs’tan önce tamamlanacak. 

-Türkiye’de 2017’de, 14.2 milyar dolarlık ithal makine ve teçhizat kullanımı gerçekleşti. 

-ABD Merkez Banasının New York başkanlığına John Williams atandı.

-Başkan Trump, “Suudi Arabistan Suriye’de kalmamızı istiyorsa parasını öder” dedi.

-Avrupa seyrüsefer emniyeti teşkilatı, bugün 15 bin uçuşun ertelenebileceğini açıkladı. 

-Hazinenin borçlanması azaltılarak faizler düşürülecek. Paket 2 hafta içinde açıklanacak.

-2 Nisan itibariyle kadroya geçişten faydalanan taşeron sayısı 900 bini aştı. 

-Torba yasaya göre 25 yaşında altında çalışan yetimlerin emekli aylığı kesilmeyecek. 

-TBMM’ye sunulan yeni yasaya göre, güvensiz ürün satan, bunları tüketiciden toplayacak. 

-Bankalar arası Kart Merkezi, 50 TL olan temassız işlem limitini 90 liraya yükseltti.