Vahap Munyar: Nükleer Teknolojinin Olması Gerekiyor

Hürriyet Gazetesi Ekonomi Yazarı Vahap Munyar, TRT Haber’de yayınlanan Elif Saygılıer ile Ekonomi 7/24 programının konuğu oldu.

Temeli atılan Akkuyu Nükleer Güç Santrali ile ilgili değerlendirmede bulunan Munyar, “Tartışmaları çok fazla oldu. Şurası bir gerçek, nükleer teknolojinin Türkiye’de olması gerekiyor. Dünyada birçok ülkede bu teknoloji var. Nükleer teknolojiyi terk edenler eski santralleri terk ediyor. Birçok ülke nükleer santral yapmaya devam ediyor. Bizim de geri kalmamamız lazım. Nükleer Santrallerin güvenlik önlemleri teknoloji ile alınabiliyor.” dedi.

TSK’nın sınırda sağladığı güven ortamının Kilis’i rahatlattığını söyleyen Munyar, “Kilis çok sakin. Bölgedeki terör unsurları temizlendi. Afrin içlerine kadar TSK başarı bir şekilde ilerledi. Kilis, TSK’nın yanı sıra ihracatçıların yolu. Bölge oradan ihracat yapıyor. Organize Sanayi Bölgesini büyütme çalışması var. Ayrıca Gaziantep ile beraber ihtisas Organize Sanayi Bölgesi kuracaklar, iş birliği içerisinde çalışıyorlar.” dedi. 

Vahap Munyar’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

-Kamu bankalarının mevduat faizlerini düşürmesi tavsiye edilebilir.

-Enflasyonun düşmesini yüksek seyreden kurlar engelliyor.

-Hükümet, teknoloji üreten firmalara büyük destek sağlıyor.

-Türkiye-ABD Münbiç konusunda uzlaşma sağlayacak.