Vahap Munyar: Kimse Türkiye Kadar Güçlü Tepki Vermiyor

Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Vahap Munyar, TRT Haber’de yayınlanan Elif Saygılıer ile Ekonomi 7/24’ün konuğu oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İngiltere ziyaretini değerlendiren Munyar, “Sayın Cumhurbaşkanı kraliçe, prens ve başbakanla görüşmeler yaptı. Filistin’e yapılan saldırılar ziyaret programının seyrini değiştirdi. Cumhurbaşkanı, İslam İşbirliği Teşkilatı üyeleri ile telefon görüşmeleri yaptı. Siyonistlere karşı olan hahamlarla buluştu. Onlardan bakış açısını destekliyoruz mesajı çıktı. Genelde olumlu geçti. Resmi ziyaret değildi ama en üst düzeyde görüşmeler yapıldı. Serbest ticaret anlaşması için de temaslarda bulunuldu. Ekonomi Bakanı Nihat Bey ‘Brexit başladığı anda serbest ticaret anlaşması devreye girecek’ dedi. İngiltere bizim önemli bir ticaret partnerimiz. 16 milyar dolar üzerindeki ticaret hacmini 20 milyar dolara çıkarılması için temaslar da bulunuldu.” dedi. 

Vahap Munyar, “İsrail’in Filistin saldırılarına Arap ülkeleri yeterince tepki göstermiyor. Oradaki katliama kimsenin gözünü kapatmaması lazım. BM Genel Kurulu’nun toplantıya çağrılması konusunda çalışma yapılıyor. İsrail’in saldırılarına karşı kimse Türkiye kadar güçlü tepki vermiyor.” ifadelerini kullandı.

Hürriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Vahap Munyar’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

-Yenilenebilir enerji kaynaklarından enerji üretiminin artmasıyla teknik eleman açığı ortaya çıktı.

-Teknik ve meslek okullarının sayısının artırılması ve işlevsel hale getirilmesi yönündeki çalışmalar önemli bir gelişme. 

-Kurdaki hareketler sebebiyle Merkez Bankası, istenen bir durum olmasa da faiz artırabilir. 

-AVM’lerde yabancı yatırımcılar kiraları Euro ya da dolar üzerinden alıyor. Burada uzlaştırıcı adımlar atılabilir.

-Teknoloji konusunda savunma sanayi çok önemli bir örnek oldu. Aselsan’ın ortalama kilogram ihracatı 600 dolar. Türkiye ihracat ortalaması kilogram başına 2 dolar civarında.

-ABD hazinesinin Türkiye’ye vereceği para cezası tahminlerin çok altında olacak.

-Engellilerin çalışma hayatına kazandırılması çok önemli bir gelişme.