Uğur Terzioğlu: ‘Milli İlaç’ Büyük Bir Atılım

Amerika-Türk İş Geliştirme Konseyi Başkanı Uğur Terzioğlu, TRT Haber’de yayınlanan Elif Saygılıer ile Ekonomi 7/24 programının konuğu oldu. 

ABD’de dışişleri bakanlığına Mike Pompeo’nun getirilmesini değerlendiren Terzioğlu, “Yeni bakanın katı sert olduğuna mutabık değilim. Daha önce senatoda iken Türkiye aleyhine konuşuyordu. Şimdi ise düşüncesi değişti, problem yaşayacağımızı sanmıyorum.” dedi.  

ABD’nin vergi kararını ülke bazında değerlendireceğini hatırlatan Uğur Terzioğlu, “Her ülke bütçesini kapatmak için elinden geleni yapar. İtalya da daha önce benzer vergiler getirdi, ama sonra vazgeçti. Amerika demir-çelik sanayisinde büyük yaralar almakta. Bir takım oyunlara var. Dize getirmek istedikleri ülkeler var, en başta Almanya. Türkiye büyük bir tehlike ile karşı karşıya değil.” ifadelerini kullandı.   

ATC konferansının eylül ayına ertelenmesini değerlendiren Terzioğlu, “Cumhurbaşkanımız katılma durumu var. Klasik ATC konferansının ötesinde bir etkinlik olacak. Çok yüksek katılım olacağını düşünüyorum.” dedi.  

Amerika-Türk İş Geliştirme Konseyi Başkanı Uğur Terzioğlu’nun konuşmasından satır başları söyle:

-%100 Türk yapımı bilgisayar yazılımları ABD’ye satılıyor.

-ABD’ye zeytinyağı ve mermer başta olmak üzere birçok üründe ihracat arttı.

-Afrin konusunda duyumlarıma göre ABD ile anlaşma yapıldı.

-Trump’la Pentagon arasında sürtüşme var. Trump’un Pentagon’da değişiklik yapacağını düşünüyorum.

-‘Milli İlaç Projesi’ ile ABD’deki Türk akademisyenleri bir araya getireceğiz. Proje ülkemiz açısından çok büyük bir atılım olacak.

-Ticaret politikayı beraberinde getirir, ticaret kuvvetliyse politikada güçlü olur.