TBMM Enerji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız: Girişimcinin Önündeki Engelleri Kaldırdık

TBMM Enerji Komisyonu Başkanı Ziya Altunyaldız, TRT Haber’de yayınlanan Elif Saygılıer ile Ekonomi 7/24’ün konuğu oldu.

Ziya Altunyaldız, sözlerine ‘MÜSİAD Yılın Ekonomi Programı’ ödülünü alan Elif Saygıler’i tebrik ederek başladı. 

Girişimciliğin önemine dikkat çeken Altunyaldız, gençlere ücretli çalışmak yerine girişimci olmaları tavsiyesinde bulundu. Girişimciliğin Türkiye ekonomisinin ana unsurlarından biri olduğunu belirten Ziya Altunyaldız, şunları söyledi:

“Girişimcilik Türkiye’nin önemli kaynaklarından birisi. Bir şeyler yapmaya karar verdiğimizde tedbirleri ve riski alıp yürüyebilen milletiz. Türkiye’de girişimcilik oranı %30’larda, bu konuda dünya ortalamasının çok üstündeyiz. AK Parti hükümetleri döneminde girişimcilerin önünü açmak için çok sayıda reform ve düzenleme yapıldı. Girişimcinin önündeki engelleri kaldırdık. Girişimcilerin önünü açmaya devam edeceğiz. Girişimcilikte 137 ülke arasında 37’inci sıradayız. Son yasal düzenlemelerle ve oluşturduğumuz eko sistemle öncelikle 20’inci sıraları hedefliyoruz. İstanbul küresel girişimciliğin merkezi olacak. Sermaye sahiplerinin de girişimcilerle birlikte çalışması son derece önemli.”

Endüstri 4.0’a geçiş sürecini değerlendiren Ziya Altunyaldız, “Ezberci bir eğitim sistemi yapısından uygulama ve proje bazlı eğitim sistemine geçiyoruz. Tüm çalışmalarımız bu yönde. Biz üreten bir ekonomiyiz. Üretimde dijitalleşme önemli bir nokta. Mekanik üretimden dijital üretime geçip dönüşümü gerçekleştirmeliyiz. Bunu yaptığımızda Avrupa’nın ve dünyanın üretim merkezi olmaya devam ederiz. Türkiye; üretimle, istikrarlı büyümeyle, teşviklerle Sanayi 4.0’ı en hızlı bir şekilde gerçekleştirecektir. Dönüşümle üretim gücümüz artacaktır.” dedi.  

Yenilenebilir enerjinin önemine dikkat çeken Altunyaldız, “Enerji güvenliği her şeyin ötesinde bir şey,  enerji tedariğini güven altına almak zorundayız. Son yıllarda yerli kaynaklardan enerji üretmeye yönelik adımlar atıldı. Türkiye Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak ciddi bir paradigma değişikliği ile enerji güvenliğini artırmak için çalışmalar yapıyor. Kaynaklarımızı enerjiye dönüştürme konusunda çalışmalarımız sürüyor. Yenilenebilir enerjide kurulu güç %50’ye geldi. Enerji teknolojisinde %60’lara varan ihaleler yaptık, bunlardan başarılı sonuçlar aldık. İnsan kaynağı olmadan enerji teknolojilerinde istediğimiz seviyeye gelemeyiz. Bunun için Ar-Ge merkezleri kurduk. Enerji güvenliğini sağlamazsak sanayide sürdürebilirliği sağlayamayız.” ifadelerini kullandı. 

Ziya Altunyaldız, “Erken seçim tartışmalarına değinen Sayın Cumhurbaşkanımız ile Devlet Bahçeli arasında yapılacak görüşmenin sonucu bekliyoruz. Görüşmenin sonucu ne olursa olsun ekonomi programımızı uygulamaya kararlı ve istikrarlı bir şekilde devam edeceğiz.” dedi.