Şirket Kurma Süresi 1 Saate Düştü

BÜROKRASİ TUŞ 

Başbakan Binali Yıldırım ekonomide devrim kararlarını açıkladı. 128 milyar TL’lik yeni yatırım teşviki onaylandı. 1 ay süren şirket kurma faaliyetleri 1 saate indirildi. İşlemlerin maliyeti 2 bin 250 liradan 650 liraya düştü. Yıldırım, “Bürokrasi tuş oluyor, tuşa basacaksınız işinizi yapacaksınız” dedi. Yıl sonuna kadar vatandaşın devletle arasındaki her türlü işini e-devlet üzerinden yapacağını belirten Başbakan Şimdi hazırlıkları devam eden 67 maddelik bir paket daha var. Türkiye offline değil online ülke konumundadır. Önümüzdeki birkaç gün içinde 2018 yılını kapsayan ekonomiyle ilgili kapsamlı bir eylem planı hazırladık kamuoyuyla paylaşacağız” diye konuştu.

ABD’YE TÜRK ÇIKARMASI

ABD’de Türk organize sanayi bölgesi kurulacak. Türk-Amerikan İş Adamları Derneği Başkanı Ali Osman Akat, ülkedeki birkaç eyaletle görüşerek, organize sanayi bölgesi kurmayı istediklerini duyurdu. ABD’de ticaretin Avrupa’ya göre daha yüksek fiyat aralığı ve karlılıkla döndüğünü anlatan Akat, şunları söyledi:” Biz pazar araştırmasını yaptık. Birçok üründe fiyat avantajı, ABD’de daha yüksek, daha kazanç sağlıyor. Yüzde 20 civarında vergi ödendikten sonra, geri kalan karla ABD’de büyüme planı hedeflenebilir. Daha fazla para Türkiye’ye getirilir”

YENİ DÖNEM BAŞLIYOR

Emniyet Genel Müdürlüğünce yürütülen pasaport ve sürücü belgesi hizmetlerine ilişkin işlemler, Nüfus ve Vatandaşlık İşleri Genel Müdürlüğüne devredildi. İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, “2 Nisan tarihinden itibaren pasaport ve sürücü belgesi verilme işlemleri tamamen nüfus müdürlükleri eliyle gerçekleşecek ve vatandaşlarımız daha yüksek standartlarda ve hızlı bir hizmete kavuşmuş olacaktır” dedi.

TRUMP’A DAVA

Maryland eyaleti bölge mahkemesi yargıcı, Maryland ve Columbia bölgesi başsavcılarının yaptığı iki başvurunun Başkan Trump’a dava açılması için kısmen yasal temeli olduğuna hükmetti. Sorun ABD Başkanlığı döneminde maaşıyla geçinmek zorunda olan Trump’ın feshetmediği söylenen bir iş anlaşmasından kaynaklanıyor. Koltuğa oturmadan önce iş imparatorluğunun idaresini oğullarına devreden Trump, ABD Başkanı sıfatını taşırken işleriyle ilgili anlaşma yapmak ve haksız rekabetten kazanç elde etmekle itham ediliyor. Dava, sadece ABD Başkanı’nın başkent Washington’daki ‘Trump International Hotel’ ile devam eden ilişkileriyle ilgili iddialar üzerinden açılabilecek.

AMAZON ÇAKILDI

ABD Başkanı Donald Trump’ın, vergi, antitröst ile rekabet yasaları kapsamında e-ticaret devi Amazon’un “peşine düştüğü” haberi Beyaz Saray tarafından yalanlandı. Ancak Trump’ın, Amazon’un “peşine düştüğü” iddiasının ardından, şirketin hisseleri sert düşüş gösterirken, firmanın piyasa değerinde de büyük kayıp görüldü. İddiaların ardından Nasdaq endeksinde işlem gören Amazon hisseleri yüzde 6 gerileyerek 1431 dolara düştü. Şirketin 724 milyar dolar olan piyasa değeri de 31 milyar dolarlık kayıpla 693 milyar dolara indi.

EKONOMİ DÜNYASINDAN KISA KISA…

-İnsani yardımların kolay ulaştırılması için Afrin’e Hatay’dan yeni gümrük kapısı açılacak. 

-Başkan Trump, kendi doktoru Amiral Jackson’u, Gazi İşleri Bakanlığına getiriyor.

-Almanya’nın iki otomobil devi Mercedes ve BMW araç kiralamada birleşme kararı aldı.

-Mondelez International, 42 milyon liralık yatırımla Türkiye’de sakız üretecek.

İstanbul’da kredi faizlerindeki artış, markalı konut fiyatlarını %4 aşağı düşürdü. 

-Hidroelektrik santrallerinde üretim azaldı doğalgaz ithalatı ocak’ta 6 milyar metreküpe çıktı.

-İthal ABD ürünlerine getireceği gümrük vergilerini yakında açıklayacak-

-Kendisine en fazla borç veren Çin’i kızdıran ABD bu hafta 300 milyar dolar borç bulmak zorunda.

-Türk Eximbank, 670 milyon dolar tutarında sendikasyon kredisi sağladı.

-THY Yönetim Kurulu Başkanı İlker Aycı, “ilk çeyrekte rekor müjdesi vereceğiz” dedi.