Sevgen: Türk lirası değer kazanacak

Yatırım Finansman Türev Ürünler Müdürü Dr. Nuri Sevgen TRT Haber’de yayınlanan Elif Saygılıer ile Ekonomi 7/24’ün konuğu oldu. Sevgen, “Dolar-TL’de kısa vadede 3.90’a kadar geri çekilme yaşanabilir” dedi.


ABD Merkez Bankası’nın çarşamba akşamı faiz artırmasını beklemediğini belirten Yatırım Finansman Türev Ürünler Müdürü Dr. Nuri Sevgen “Merkez bankaları geleceğe dair beklentilerde piyasaları yönetme eğilimindeler. FED programında basın toplantısı olmadığı zaman faiz ile ilgili karar alınmıyor. ABD’de faizler arttırılarak üretim maliyeti düşürülemez, bu yıl 3 faiz artışı bile olmayabilir. ABD’de tahvil ve dolarda bir hareket var ama bu durum faizin arttırılmasını gerektirecek bir durum yok. ABD’de büyüme ile ilgili rakam yüksek geldi, ama tüketim harcamaları aynı şekilde büyümedi. ABD başta olmak üzere ülkelerin en büyük korkusu tüketici enflasyonudur. FED’in 4 kez faiz arttırımı çok agresif olur beklentim 3 bile olamayabilir” dedi.

Avrupa Ekonomisi düzeldiği için tahvil alımı azaltılacak diyen Sevgen, euroda da bir geri çekilme olacağını ifade etti. Dolardaki faiz beklentisinin gelişmekte olan ülkelerden sıcak para çıkışını hızlandırdığını belirten Sevgen, Euro, Japonya ve Sterlin Bölgesinde’de bir hareketlenme yaşanacağını söyledi.

Merkez Bankası’nın geçen hafta aldığı faiz kararının piyasa üzerinde olumlu bir etki oluşturduğunu belirten Sevgen, “Merkez Bankası’nın faiz arttırım kararı Türk Lirası’nı olumlu etkiledi. Buna rağmen dolar niye yükseldi? Uluslararası piyasalarda dolar değer kazanınca otomatik olarak da TL karşısında da değer kazandı. Merkez Bankası bu adımı atmasaydı dolar 4.20 seviyesinde olacaktı. Ben dolar da bir gerileme bekliyorum. Konjoktürel bir hareketlenme yaşanmazsa ben Dolar-TL’de kısa vadede 3.90’a kadar geri çekilme bekliyorum. Bu seviyeye gelmesi durumunda altına yatırımı daha uygun görüyorum” şeklinde konuştu.