Şeref Oğuz: Pozitif Ayrımcılıkta Söylem Değil, Eylem Önemli

Sabah Gazetesi Ekonomi Müdürü Şeref Oğuz, TRT Haber’de yayınlanan Ekonomi 7/24 programında Elif Saygılıer’in konuğu oldu. Oğuz; Zeytin Dalı Harekâtı, ABD’nin gümrük vergisi kararı ve kadının iş dünyasındaki yeri konularında açıklamalarda bulundu.

Japonya’ya yaptığı seyahatteki izlenimlerini anlatan Oğuz, “Japonya’ya makarna ve balık ihraç ediyoruz, bizden her şeyi almaya hazırlar. İş birliği ile tarımı ve teknolojiyi birleştirip dünyaya ihracat yapalım şeklinde teklif geldi. Başı sıkışan Türkiye’ye geliyor. Tarihte Japonya’ya yaptığımız yardımlardan dolayı minnet duygusu var. Çok ciddi ticaret potansiyeli var. Japonya’ya yatırımlar yakın zamanda artacaktır.” dedi.  

Afrin’in terör örgütlerinden temizlenmesi için başlatılan ‘Zeytin Dalı Harekâtı’nı değerlendiren Şeref Oğuz, şunları söyledi:

“Mehmetçik Afrin’e doğru ilerliyor. Terörü bitirme ve barışı sağlama adına sonuna kadar mücadele edeceğiz. Tüm teröristler temizlenene kadar operasyonlar devam edecektir. Afrin’deki başarımız yüzünden küresel alanda algı operasyonlarına maruz kalıyoruz. Ordumuz sivil hassasiyeti sebebiyle kontrollü ilerliyor. Biz terörü bitirmezsek onlar Hataya girecek. ABD ise teröre karşı çevirdiğimiz namlunun karşısında duruyor. Türkiye’nin başarısı insanları tedirgin etti. ABD’nin efeliği karşısında durabilen tek ülkeyiz. Türkiye söylenmiyor, söylüyor. Dünya 5’ten ve dolardan büyüktür. ABD’nin ‘YPG’ye destek vermiyoruz’ şeklindeki açıklamaları oyalama ve zaman kazanma taktiği. 1 yıl önce silah sevkiyatı yaparken benzer oyalama taktiğini uyguladılar.” 

ABD’nin gümrük vergisi kararını değerlendiren Oğuz, “ABD, kaybettiği gücü geri alma mücadelesi yapıyor. ABD’nin güç kaybı sürecektir. Güç dengeleri pasifiğe doğru kayıyor, burada da Türkiye kritik noktada. Trump’un her hareketinden ittifaklar doğuyor. Bu ittifaklar içerisinde Türkiye olmazsa olmaz konumda. ABD’de zincir üretim var. Amerika’nın seri üretim üzerine kurulu sistemi güç kaybediyor. Dünyada insanlara yönelik butik üretim modeli ortaya çıktı. Bu noktada Çin gibi ülkeler ön plana çıkıyor, ABD vuruşarak çekiliyor. ABD’nin dünyaya her saldırısı Türkiye’yi güçlendiriyor.” dedi.

“Kadınların iş hayatında yer alması konusunda pozitif ayrımcılık söylemlerine değil, eyleme bakmak lazım.” diyen Şeref Oğuz, şunları söyledi:

“Kadının maaşını erkeğe ödeme konusunda ABD’de hala yasa kırıntıları var. Bu konuda Türkiye çok ileride. Türkiye’de kadın yöneticiler görmeye başladık. Bazı sektörlerde kadın erkeklerin yerini aldı. Biz bilinçlendik, fakat alışkanlıklarımız erkek egemenliği üzerine devam ediyor. Kadına çalış derken iş yerlerinde kreş açmak, süt izni gibi alt yapının hazırlanması lazım. Tüm bunlar olmadan kadın çocuğunu bırakıp nasıl işe gidecek? Kadını iş gücünden uzak tutarsak tam gücümüzü kullanamamış olacağız.”