Şeref Oğuz: Faize Giden Paralar Yatırıma Dönüştü

Sabah Gazetesi Ekonomi Müdürü Şeref Oğuz, TRT Haber’de yayınlanan Elif Saygılıer ile Ekonomi 7/24 programının konuğu oldu.   

Facebook skandalı ile sözlerine başlayan Oğuz, “Bedava internet yoktur. Bedelini mahremiyetle ödüyorsunuz. Bedava peynir yalnızca fare kapanında olur. Cep telefonlarına dahi parmak izi vererek giriyoruz. Bilgilerinize ve paylaşımlarınıza göre sizi tanıyan algoritmaların size gönderdiği reklamları görüyorsunuz.” dedi.

Oğuz, “Verilerimize ulaşma izni verdiğimiz uygulamalar bilgilerimizi paylaşıyor. İnsanların sanal dünyada attığı her adımın karşılığı var. Her uygulamayı yüklemeyin, gizlilik ayarlarınızı denetleyin, her paylaştığınız ve beğendiğinizin sicilinin tutulduğunu unutmayın.” uyarısında bulundu. 

Sağlıkta ciddi atılımlar yapıldığını vurgulayan Oğuz, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Geçmişte insanlar sağlık hizmetleri sebebiyle rehin kalıyordu. Hastanelerde geceden kuyruklara giriliyordu. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, 10 yıl önce ‘Benim vatandaşımı hastanede rehin alacak olanın alnını karışlarım’ demişti. Son yıllarda sağlıkta çok büyük başarılar elde ettik. Faize giden paralar yatırıma dönüştü. Kendi ilacımızı üretme noktasına geldik. Türkiye sağlıkta eko-sistem oluşturdu. Tıbbi cihaz üretiminden sağlık turizmine kadar bir çok açılım var. Organ nakli için ve çeşitli tedaviler için yabancılar Türkiye’ye geliyorsa, bu reformların sonucudur.”

Türkiye’nin savunma sanayinde dışa bağımlılıktan kurtulduğunu hatırlatan Şeref Oğuz, “Olabildiğince yerli ama mutlaka milli” vurgusu yaptı.

“Kömürü verimli kullanırsak ve yenilenebilir enerji kaynaklarına ağırlık verdiğimizde Türkiye petrole bağımlılık konusunda ciddi miktarda avantaj kazanacak. Enerji üretiminin artması cari açığın azalmasına da katkı sağlar. Rüzgar ile güneş enerjisi ürünlerini, panellerini kendimiz üretmemiz lazım. Yerlileşme konusunda önemli olan kullanım haklarının, kritik parçaların ve teknolojinin bize ait olması. Bazı parçalar dışarıdan alınabilir, bunlar için milyonlarca dolarlık yatırım yapmaya gerek yok. Örneğin bir uçakta 8 milyona kadar parça var, hepsini yapmak mümkün değil. Şunu da belirtelim, savunma sanayi gibi kritik teknolojilerde millileştirme ve olabildiğince yerlileştirme projeleriyle dışa bağımlılıktan kurtulduk.”