Şeref Oğuz: Cumhuriyet Tarihinin En Akıllı Teşvik Hamlesi

Sabah Gazetesi Ekonomi Müdürü Şeref Oğuz, TRT Haber’de yayınlanan Elif Saygılıer ile Ekonomi 7/24 programının konuğu oldu.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı 23 proje için verilecek 135 milyar liralık süper teşvik paketini değerlendiren Oğuz, “Cumhuriyet tarihinin en akıllı teşvik hamlesi, tarihi bir dönüm noktası.” dedi. Şeref Oğuz sözlerini şöyle sürdürdü:

“Kaynakların daha verimli kullanılmasına yönelik çok önemli bir adım. Türkiye’yi belli noktaya taşıyacak şirketleri ve projeleri destekliyor. Katma değeri yüksek ürünler desteklenecek. Teşviğin oluşturacağı istihdam nitelikli insan gücünü artırmaya yönelik. Cari açığı ve ara malı ithalatını azaltan yatırımlar seçilmiş. Kaldıraç etkisi yüksek projeler destekleniyor. Şirketler üretim yaptığı sürece devlet desteği sürecektir. Projelere en üst seviyede sahip çıkılacak, kimse engelleyemeyecek.”

Dövizle borçlanmaya getirilen sınırlamayı değerlendiren Oğuz, “Sürdürebilir büyüme zorunluluk. İmkanlarımızın yetmediği yerde finansman açığını borçlanarak kapatıyoruz. Türkiye büyümeden taviz veremez. Orta büyüklükteki şirketler borçlarını yönetme konusunda danışmanlık hizmeti almalıdır.” dedi. 

Şeref Oğuz açıklamalarından satır başları şöyle: 

-Doğuda terörün bitmesiyle turizm canlandı. Kapadokya ve Karadeniz sahillerine çok fazla ilgi var. Çinli, Rus ve İranlı turist sayısı arttı. Turist başına harcamayı artırmak için hizmet çeşitliliğini artırmalıyız.

-BM Zirvesi’nde ABD ve Rusya arasında gerginlik yaşandı. Türkiye güç kaybetmeye başlayan ABD tarafından pek çok tehdit alıyor. Teröristle yan yan duran müttefikten bahsediyoruz. ABD, Ortadoğu’daki güç kaybını yavaşlatmak ve silah satışını artırmak için kargaşadan yararlanıyor.

-ABD, Çin ile olacak ticaret savaşındaki zararını ertelemek için Rusya’yı karıştırıyor. Tüm bu süreçte Türkiye öne çıkıyor. Dünyada Türkiye’yi dışarıda bırakacak çözüm çalışmayacaktır.

-Az sayıdaki işini doğru dürüst yapanlar hariç, bankacılık sektörü ülkeyi büyütme değil kendilerini büyütme çabasında. Bankacılığın Türkiye’de yeniden tasarlanması gerekiyor.