Şeref Oğuz: ABD’nin Bedel Ödemesi Gerekiyor

Sabah Gazetesi Ekonomi Müdürü Şeref Oğuz, TRT Haber’de yayınlanan Elif Saygılıer ile Ekonomi 7/24’ün konuğu oldu.

İsrail’in Filistin’de yaptığı katliamla sözlerine başlayan Oğuz,” Hayatını kaybedenlere Allah’tan rahmet diliyorum. Gelişmeleri endişeyle takip ediyoruz. Tüm dengeleri bozan tutumundan dolayı ABD’nin bedel ödemesi gerekiyor. Kudüs herhangi bir yer değil. Trump, yaptıklarının kendisine zarar vereceği günleri görecektir. Avrupa ve diğer ülkeler kaos istemiyor. Dünya Trump ile aynı fikirde değil. Filistin saldırılarına karşı çıkan İsrailliler bile var.” dedi.   

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın İngiltere temaslarını değerlendiren Şeref Oğuz, “Bir ülkede seçim varsa, politikacılar ve siyasiler iç siyasete odaklanırlar. Bizimkiler erken seçim kararına rağmen ziyaretlerini sürdürüyor. Bu ekonomideki çarkların döndüğünü gösterir. Yürüyen bir ekonomi var, mevcut tutum sürdürülmeli. Brexit süreciyle İngiltere Avrupa dışına farklı bir boyuta taşındı. 1 trilyon pound ticaret hedefleri var. Bu ticaret için belirledikleri 5 ülkeden birisi Türkiye, bakış açıları bu. Önümüzdeki dönemde ticari ilişkiler artacaktır, Cumhurbaşkanının ziyareti bu açıdan çok önemli. İngiltere finans konusunda önemli bir yer. Sadece sıcak para için değil, yatırım için büyük bir finansal potansiyel var. İki taraflı ekonomik çıkar söz konusu. Doğru bir zamanda yapılmış bir seyahat olduğunu düşünüyorum.” ifadelerini kullandı.

Sabah Gazetesi Ekonomi Müdürü Şeref Oğuz’un açıklamalarından satır başları şöyle:

-Bende 40 yıldır seçim vaatlerini inceleme alışkanlığı oldu. İki türlü vaat var, biri gerçekçi olan diğeri iktidar partisinin dediklerini söylemek. Nasıl yapılacağı planlanmamış söylemleri boş vaatler olarak görüyorum. Seçmen kuru vaatlerle yetinmiyor. Geçekçi vizyonu olan vaatlerin daha anlamlı olduğu döneme giriyoruz.

-Enflasyonla mücadele önemli. Enflasyon yukarı doğru çıkacak algısı tüm fiyatlara yansıyor. 1990’lı yıllarda enflasyon konusunda sıkıntılı dönemelr yaşadık. Altı sıfırın olduğu dönemleri gördük. Herkesin kafasını enflasyona doğru ayarlaması son derece tehlikeli. Enflasyonla mücadele sadece ekonomik değil, psikolojik ve sosyolojik olarak ele almak lazım. Enflasyonla mücadele sadece Merkez Bankası’nın çabasıyla olmaz, ekonominin tüm aktörleriyle olur.

-KOBİ’lere lojistik konusunda destek verilecek. İhracat kolaylaşacak. Dış ticaret orta ve büyük şirketlerin değil herkesin işi. E-ticaret öyle bir noktaya geldi ki. Çeyrek dolarlık bir iğne dünyanın öbür ucundan gelmeye başladı.