Serbest Bölge Atağı

SERBEST BÖLGE ATAĞI

Türkiye genelindeki 18 serbest bölgenin ticaret hacmi 20,4 milyar dolara yükseldi. Ekonomi Bakanlığına bağlı serbest bölgelerde firmalar, yabancı bir ülkeden aldıkları malları, yine yabancı bir ülkeye satabiliyorlar. Bu bölgelerde faaliyet gösteren kuruluşlara büyük teşvikler veriliyor. Dış ticarete yönelen şirketler yatırım ortamında ticarete büyük katkı sağlıyor. Serbest bölgeler arasında geçen yıl en fazla ticaretin yapıldığı alan, 4,3 milyar dolarla Ege Serbest Bölgesi oldu.

ÇELİK’TE BÜYÜK HEDEF

Dünyanın en büyük çelik üreticisi ArcelorMittal, Türkiye pazarında hedef büyüttü. 31 yıldır Türkiye’de faaliyet gösteren şirket, Türk çelik tedarikçilerden 200 bin dolarlık alım tutarını 2019 yılı ortasına kadar 150 milyon dolara çıkarmayı hedefliyor. Arcelor Mittal, satın alma departmanı kurarak, Türkiye’nin ihracatını arttırıp, Türk üreticilerin Avrupa’ya açılmasına fırsat sağlayacak. Şirket tedarik hedefini önümüzdeki yıllarda 500 milyon dolara çıkaracağını açıkladı

“KORKMUYORUZ!”

ABD Başkanı Donald Trump’ın ithal çelik ve alüminyuma gümrük vergisi kararı dünya ülkelerinde büyük kaygıya yolaçarken Hazine Bakanı Steven Mnuchin, “Ticaret savaşlarından korkmuyoruz” dedi. Ama ardından ilave etti: “Metal vergisi muafiyetlerine dair müzakereler devam ediyor.. ABD, Çin’e “Ya bu deveyi güdersin, ya bu diyardan gidersin” demiyor” .. Mnuchin, “Korumacılık arayışında değiliz. Ticarette ABD’nin çıkarlarını korumaya hazırlıklı olmalıyız.” Vurgusu yapıyor.

ABD PES ETTİ

Silahlı insansız hava araçları modern savaşın yüzünü değiştirdi. ABD Türkiye’ye İHA satışı yapmayınca Türkiye yerli insansız hava araçlarını geliştirdi ve daha sonra da bunları silahlandırdı. İlk çıktığı operasyondan itibaren büyük başarı sağlayan yerli İHA’lar tüm dünyanın bir anda dikkatini çekti. Sınır ötesi operasyonların başarısında büyük rol oynayan yerli İHA’lara ihracat yolu açıldı. Katar Silahlı Kuvvetleri ile 6 SİHA, 3 yer istasyonu anlaşması imzaladık. Bu gelişme üzerine Trump yönetiminin Amerikan ekonomisine milyarlarca dolarlık kaynak sağlayacak silahlı insansız hava araçlarının dost ülkelere satmaya karar verdiği belirtiliyor.

“HATA YAPTIK”

Facebook’un kurucusu Mark Zuckerberg, 50 milyon kullanıcısına ait verilerin Cambridge Analytica veri şirketi tarafından usulsüz kullanıldığının ortaya çıkması üzerine “Hata yaptık. Veri erişimine kısıtlama getireceğiz” dedi. Zuckerberg güvenli kullanım için, uygulamalarda kullanıcı izni zorunluluğu olacağını, kişisel paylaşımlarla diğer özel verilere ulaşım hakkı için kontrat imzalatılacağını söyledi. Bu açıklamalar üzerine haftabaşından bu yana %12.5 değer kaybeden Facebook hisseleri dün akşam 0.79 artıda kapandı.

 

EKONOMİ DÜNYASINDAN KISA KISA…

-ABD Merkez Bankası faizleri %1,75’e çıkardı. Yıl sonuna kadar 2 artış daha yapacağını açıkladı

-ABD’nin cari işlemler açığı Ekim-Aralık döneminde yüzde 26 artarak 128 milyar doları aştı

-50 milyon kullanıcısının verileri çalınan Facebook’un kurucusu “hata yaptık” diyerek suçunu itiraf etti

-İngiltere, AB ve ABD’deki soruşturmalarda Facebook suçlu bulunursa 40 milyar dolar ceza ödeyecek

-ABD’de haftalık stoklarda 2.6 milyon varillik azalma yaşandı, brent petrol 70 dolara dayandı

-Hurdaya ayrılan 16 yaşından büyük araçlara 10 bin liralık ÖTV indirimi yasalaştı

-Sosyal güvenlik prim borcu ve vergi tahsilatı toplamı 38 milyar lira ile rekor düzeye ulaştı

-Demirören Holding, Doğan Medya Grubunu 1.1 milyar dolara satın aldı. Açıklama KAP’a bildiridi

-Torba kanun çıktı. Kendisine ait hiçbir konutu olmayanlara devlet katkısı %25’e yükseltildi

-Teşvik kapsamında ilave 2 genci istihdam edenlerin primi ve vergisinin birini devlet ödeyecek