Şekib Avdagiç: Yabancı Yatırımcı Notları Dikkate Almıyor

İstanbul Ticaret Odası Meclis Başkanı Şekib Avdagiç, TRT Haber’de yayınlanan Elif Saygılıer ile Ekonomi 7/24 programının konuğu oldu. 

2017 yılında Türkiye’de 1 milyon 600 binin üzerinde istihdam sağlandığını hatırlatan Avdagiç, istihdam seferberliğinin olumlu sonuçlarına dikkat çekti.

“Genç işsizlik oranının % 24’den %19 a düşmesi çok önemli. Gençlerin iş bulma oranının artması geleceğe dönük işsizliği azaltacaktır. Hızlı nüfus artışı var, buna bağlı olarak istidam ortamlarının sürekli oluşturulması gerekiyor. İstihdam teşvikleri konusunda hükümet çok önemli hamleler yaptı. Teşviklerin daha hızlı ulaşılabilir olması istihdamı artıracaktır. Bürokratik küçük aksaklıklar giderilecektir. Büyük resme baktığımızda reformlar işsizliğin azalmasına olumlu katkı sağladı.” 

Kredi derecelendirme kuruluşlarının notlarını değerlendiren Avdagiç, “Türkiye’nin finansman maliyetini artırıp daha fazla kaynağın yurt dışına çıkmasını amaçlıyorlar. Kredi kuruluşları zaman zaman Avrupa’da yaptığı gibi Türkiye’yi manipüle ediyor.  OECD, Türkiye’nin büyüme hızını 6 ay içinde 3,4’ten 6,9’a çıkardı, tahminde %100’ü aşan sapmaları gördük. Ekonomisi Türkiye ile benzeyen ülkelere baktığımızda notlar arasında çok fazla fark olduğunu görüyoruz. Kredi derecelendirme kuruluşları sübjektif ve siyasi hareket ediyor. Yabancı yatırımcıların bu notları dikkate almadığını görüyoruz. Borsada 12 milyar liralık halka arzın %80’ini yabancı yatırımcılar tarafından alındı. Sadece borsaya baktığımız da bile notların dikkate alınmadığını görüyoruz.” ifadelerini kullandı.

Şirketlerin dövizle borçlanmasına getirilen sınırlamanın isabetli bir karar olduğunu söyleyen Şekib Avdagiç, “Döviz geliri olmayan şirketler taaddütlerini yerine getiremediğinde bu Türkiye’nin imajını etkileyebilecek bir durum. Gelir hangi para biriminden ise ondan borçlanılması çok önemli.” dedi.