Sedat Aybar: Kur Hareketlerinin Sebebi Algı Operasyonu

İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sedat Aybar, TRT Haber’de yayınlanan Elif Saygılıer ile Ekonomi 7/24’ün konuğu oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın para politikası açıklamasını değerlendiren Aybar, “Fiyat hareketleri Cumhurbaşkanının açıklamasından önce başladı. Piyasaların tepki verdiği konular seçim öncesi ortam ve küresel hareketlerle ilgili. Merkez Bankası siyasi otoriteden bağımsız olarak para politikasını belirliyor. Siyasi otorite refahın artırılması, işsizliğin azaltılması ve ekonomi dengelerini korumak için sorumluluk alan merci. Merkez bankalarının bağımsız mı yoksa siyasi otoriteyle uyumlu bir şekilde çalışacağı konusu bir çok ülkede konuşuluyor.  Merkez bankalarının ne kadar bağımsız olacağı tartışılmalıdır.” dedi. 

Kredi derecelendirme kuruluşlarının açıklamalarını değerlendiren Sedat Aybar, “Dolar kuruna en fazla etki eden faktör algı operasyonu. Doların yukarı yönlü hareketini mecbur bırakacak ekonomik sebepler yok. Bu durumda algı operasyonları öne çıkıyor. Moody’s hangi değişkenlere bakarak kırılganlık hesap etti. Ne gibi değişkenlerde, ne tür oynaklıkları gördüler, bunları açıklasınlar. Yabancı yatırımcı bu tür raporlara daha fazla itibar ediyor. Kredi derecelendirme kuruluşlarının bu tür raporlarına karşı, Türkiye ekonomisinin doğru olarak dünyaya anlatılması gerekiyor. Kredi derecelendirme kuruluşları Türkiye’yi değerlendirirken bir anlamda kendilerine de not veriyor. ” ifadelerini kullandı.   

İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sedat Aybar’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

-Bütçe konusundaki dikkat devam ediyor. Cari açığın idare edebilmesi için fiyatların ayarlanması söz konusu. Tüm bunlarla bağlantılı olarak işsizlik oranındaki düşüş önemli. Olumlu gelişmelerin ve bütçe disiplininin devam ettiği durumda Moody’s nasıl bir kırılganlık tespit ediyor. Veriler bize Moody’s ile ilgili şüpheleri artırıyor.

-Kurun artması, cari açığın kapatılması konusunda yurt dışında daha rekabetçi hale getiriyor. Küresel piyasalarda fiyatlar üzerinden değil de katma değeri yüksek ürünler üzerinden rekabetçi olmamız önemli.

-Dünyada korkunç bir ayar yapma girişimiyle kaşı karşıya kalacağız. ABD’nin büyükelçiliği Kudüs’e taşıması, İsrail’in Filistin’e yönelik saldırıları. İçinde yaşadığımız model dünya ihtiyaçlarını karşılayamamaktadır. Tasallutun dünyaya dayatılması var.