Sedat Aybar: En Önemli Nokta Yerli Silahların Kullanılması

İstanbul Aydın Üniversitesi Ekonomi ve Finans Bölümü Başkanı Prof. Dr. Sedat Aybar, TRT Haber’de yayınlanan Elif Saygılıer ile Ekonomi 7/24 programının konuğu oldu. 

Zeytin Dalı Harekatı’nı değerlendiren Aybar, “Ekonomik, psikolojik, sosyoloji ve bölgeye huzurun gelmesi gibi çok boyutlu sonuçları var. Buradaki en önemli nokta operasyonda yerli silahların kullanılması. Teknolojideki atılımlar silah sanayi üzerinden yapılıyor. Türkiye bu alanda kendini tüm dünyaya gösterdi. Silah sanayindeki gelişmelerin diğer sektörlere de olumlu yansıması olacaktır. Cari açığın kapatılabilmesi için katma değeri yüksek ürünlerin üretilmesi gerekiyor. Türkiye ileri teknoloji üretebiliyor. Türkiye uluslararası haklarını kullanarak sınırlarını terörden temizliyor. Bunun olumlu yansımalarını orta ve uzun vadede göreceğiz. İskenderun bölgesinin güvenliği artacağı için o çevrenin hızla büyüyüp ön plana çıktığını göreceğiz. Bölgesel kalkınmaya çok ciddi katkı sağlayacaktır.” dedi. 

Akkuyu Nükleer Santrali projesinin önemine vurgu yapan Aybar, “Cari açığın en önemli boyutu enerji. Büyüyen Türkiye’nin ihtiyaç duyduğu enerjinin bir yerden gelmesi gerekiyor. Nükleer santrallerin cari açığa cevap vereceği bir dönemdeyiz.” ifadelerini kullandı.

Facebook’un kullanıcı bilgilerini sızdırdığı yönündeki haberleri değerlendiren, “Bilginin ortalığa saçılmasının yaptırımı olacaktır. AB komisyonu ve ABD kongresinin hassasiyetleri var. Sosyal mecranın hangi koşullar altında çalışacağı ve ekonomik yönü önümüzdeki dönemde tartışılacaktır. Belli bir takım ahlaki normlara bağlanması gerekiyor. Bu gelişmelerden sonra Facebook’un değerinin ciddi şekilde düştüğünü görüyoruz.” dedi. 

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Johannes Zutt’un Türkiye’deki reform çalışmalarından övgüyle bahsetmesini yorumlayan Sedat Aybar, “Yapılan reformlarla yabancı yatırımcıların işlerinin kolaylaştırılması önemli bir kazanım. Türkiye’yi yakından izlesinler, ekonomiyi ileriye götürecek adımlar atılmaya devam ediliyor.” şeklinde konuşuyor. 

Dijital para sektöründeki gelişmeleri değerlendiren Aybar, “Bitcoin’deki hızlı iniş çıkışlar sonucunda. Bitcoin ve blockchain teknolojisi hakkında araştırmalar yapıldı. Bir risk taşımadığı yönünde bir değerlendirme ortaya çıktı. Bitcoin’in günlük hayatımıza gireceğini sanmıyorum, yatırım aracı olarak varlığını sürdürecektir.” dedi.