Sedat Aybar: Altınla Borçlanma Kur Baskısını Azaltır

İstanbul Aydın Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Sedat Aybar, TRT Haber’de yayınlanan Elif Saygılıer ile Ekonomi 7/24’ün konuğu oldu.

Jeopolitik gelişmelerin yatırımcılar üzerindeki etkisine dikkat çeken Aybar, “Etrafımızda olup bitenleri göz önünde bulundurduğumuzda yatırımlar ve büyüme çok önem kazanıyor. Siyasi istikrarın ne kadar önemli olduğunu görüyoruz. Türkiye bu konuda çok şanslı. Turist sayısındaki artış ve Türkiye’ye olan yatırım talebi güven duygusunun devam ettiğinin göstergesi.” dedi.  

Kur baskısını azaltmak için alternatif ödeme yöntemleri geliştirmek gerektiğini vurgulayan Sedat Aybar, “Yapısal sorunlar var bunların büyük bir kısmı dış kaynaklı. Altınla borçlanma önemli bir adım bu konuda yapılacak düzenleme kur baskısını azaltacaktır. Kamu özel sektör ortaklığında alt yapı yatırımlarını artırıyor. Tüm bunlara rağmen bütçe açığı artmıyor. 2019’da seçime girilecek, hükümet ekonominin mantığına uygun olarak bütçeyi idare ediyor.” ifadelerini kullandı. 

Moody’s raporunu değerlendiren Aybar, “Kredi derecelendirme kuruluşlarının faiz artırın yönündeki açıklamaları var. Geçmişte Türkiye bu tür operasyonları yaptılar. Şimdi kur üzerinden operasyon yapıyorlar. ABD doların ona sağladığı üstünlüğü kullanarak baskı oluşturuyor, başka ülkeleri terbiye etmeye çalışıyor.  ABD ekonomik çıkarları için şiddete başvurabiliyor. Kredilendirme kuruluşları bunlardan bağımsız değil. Son zamanlarda kredi derecelendirme kuruluşlarının yaptığı analizler ve yorumlar doğru çıkmadı. Biz kendi kredi derecelendirme kuruluşlarını devreye almalıyız. Güvenilir bir derecelendirme sunup küresel alanda yarışalım. Çin bunu yaptı.” dedi.

Sedat Aybar’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

-İşsizliğe çözüm bulunca ekonominin diğer değişkenleri kendini idare eder. Tabi ki kur, cari açık gibi konularda hedefleme yapılmalı. İstihdamlar önümüzdeki dönemde daha da artacaktır. Özellikle sanayi ve imalat sektörlerindeki genişleme istihdamın nitelikli olduğunu gösteriyor.

-Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Atlantik ittifakına Fransa’nın katılma projesinin parçasıydı. Dünyaya çeki düzen verme ittifakı bu, Macron da AB içindeki truva atı.  Bu ittifak Suriye’nin geleceği konusunda belirleyici olan Türkiye’yi yanında görmek istiyor.