Para Kaçıran Yandı

PARA KAÇIRAN YANDI 

İthalat, ihracat ve kambiyo işlemleri yoluyla yurtdışına kaçırılan paranın yüzde 40’ı kadar ceza kesilecek. 10 milyon dolar çıkaran 4 milyon dolar ödeyecek
Türk Parasının Kıymetini Koruma Kanunu’nda yeni düzenlemeler yapıldı. İthalat, ihracat gibi işlemlerde para kaçırmak kastıyla muvazaalı işlemlerde bulunanlara getirilen cezalar artırıldı. Ama bu fiilin teşebbüs aşamasında kalması durumunda verilen ceza yarıya indiriliyor. Yeni düzenleme ile kaçırılan kıymetlerin rayiç bedelinin yüzde 40 oranında idari para cezası ile cezalandırılması öngörülüyor.

TL’YE NOT DARBESİ

İki uluslar arası kredi kuruluşu söz birliği ederek Türkiye aleyhinde aynı gün iki olumsuz rapor yayınladı. Dolar 4.50 TL’ye dayandı. Moody’s, enflasyon baskısı artıyor, ekonomi ısınıyor, merkez bankası yetersiz kaldı, görünüm kredi notu için olumsuz, dedi.. Fitch ise “Türkiye’deki para politikasının “aşırı genişlemeci” olduğunu kaydetti. Serbest piyasada dolar 4.50, Euro 5.30 TL ile tarihinin en yüksek seviyesine çıktı. Borsa İstanbul 101 bin 450 puana indi.

KONUTTA DEV KAMPANYA

Konut satışlarını arttırmak amacıyla 41 firma 150 pojeyle dev bir indirim kampanyası başlattı. 15 Mayıs-15 Haziran arasında geçerli olmak üzere peşin ve konut kredili satışlarda yüzde 20 indirim ve yüzde 5 peşinat uygulanacak. Böylece ev almak isteyenler yüzde 5 peşinat ile 120 ay vadeli kredisini 0.98 faiz oranıyla ödeyebilecek geriye kalan yüzde 15’lik tutarı ise değişik vadelerde kendileri taksitlendirecek.; bir ay sürecek kampanya kapsamında 3 milyar liralık satış yapılması öngörülüyor. 

İŞSİZLİK DÜŞÜYOR

Türkiye genelinde 15 ve daha yukarı yaştakilerde işsiz sayısı 2018 yılı Şubat döneminde geçen yıla göre 546 bin kişi azalarak 3 milyon 354 bine geriledi. İşsizlik oranı 2 puanlık azalış ile %10,6 seviyesinde gerçekleşti. -İstihdam edilenlerin sayısı 1 milyon 210 bin kişi artarak 28 milyon 166 bin kişiye ulaştı işgücüne katılma oranı ise %52,2 olarak gerçekleşti.

İFTAR SOFRALARI

11 ayın sultanı Ramazan geldi. İstanbul’da lüks otel ve birinci sınıf lokantalardaki “5 yıldızlı iftar sofraları”, kişi başı 59 liradan başlıyor 200 liraya kadar çıkıyor. İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nin sosyal tesislerinde çorba, ara sıcak, kırmızı et, salata, meşrubat, çay ve tatlıdan oluşan iftar tabağının fiyatı ise, geçen yılki gibi 35 lira.. Ama belediyelerin kurduğu çadırlarda binlerce vatandaş hiçbir ücret ödemeden zengin menü ile iftarını açabilecek. Tercih vatandaşın.