Oral Erdoğan: Türkiye Dik Duruşunu Gösterdi

Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan, TRT Haber’de yayınlanan Elif Saygılıer ile Ekonomi 7/24 programının konuğu oldu.

Afrin’e yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı’nı değerlendiren Erdoğan, Türkiye’nin dik duruşunu gösterdiğini söyledi. Oral Erdoğan, “Afrin terör anlamında son nokta değil ama önemli bir nokta olduğu kanaatindeyim. Terör aslında maşa, biz bunun karşısında dimdik duruyoruz. 15 Temmuz mesajının benzerini veriyoruz. Türkiye birlik ve beraberliğini tüm dünyaya gösterdi. Bunun uzun vadeli pozitif etkisini göreceğiz.” dedi. 

“Doların yükselmesi tamamen Afrin ile ilgili değil, endekse baktığımızda küresel anlamda dolarda hareket var.” diyen Oral Erdoğan, “Uluslararası derecelendirme kuruluşları art niyetli. Türkiye’nin rekor büyümesini görmezden geliyorlar. Ekonomik verilere baktığımızda G7 ve E7 ülkeleri arasında 1995 yılında fark var, günümüzde ise bu fark kapandı. Türkiye’nin içinde olduğu E7 ülkelerinin muazzam büyümesi öngörülüyor. Yabancılarla bir araya geldiğimizde Türkiye’nin hızlı büyümesini teyit ediyorlar.” ifadelerini kullandı.

Döviz arzının kur fiyatlarını etkilediğini söyleyen Erdoğan, “Dolardaki yükselme döviz girişinin az olmasından kaynaklanıyor. Sigortacılık, emeklilik gibi sistemlerde çok önemli adımlar atıldı, bu konularda almamız gereken yol var. Faizlerin yüksek olması enflasyonun yüksek olmasının sebeplerinden biridir. Faiz ve enflasyon birbirini tetikliyor. Şirketlerin ana giderlerinden biri sermaye maliyeti yüksek olunca bu fiyatlara yansıyor.” dedi. 

Oral Erdoğan, “KGF tarihi bir finansal reformdur. Herkesin yapabileceği bir şey değil, bu sayede ekonomi büyüyor. Buradaki dinamizmi sürdürmek gerekiyor. KGF sayesinde firmalar borçlarını kurtardı. İnovasyon, Ar-Ge ve ihracata yönelik teşvikler arttı. Yurt dışındaki ihaleler konusunda birlik olmalıyız. Küçük birikimlerle dünyadaki rakiplere karşı savaşmak zor. Birleşme ve birlikte iş yapma anlayışının oturması lazım. Türkiye varlığını güçlü bir şekilde ortaya koydukça küresel alanda birilerini rahatsız ediyor.” dedi.