Oral Erdoğan: Ciddi Bir Üretim Hamlesi Yapıldı

Piri Reis Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Oral Erdoğan, TRT Haber’de yayınlanan Elif Saygılıer ile Ekonomi 7/24 programının konuğu oldu.

Mart ayındaki ihracat rekorunu değerlendiren Erdoğan, “Hurda altın işlenip satılıyor. Türkiye altın konusunda imalatçı ülke konumunda. Turizme nasıl önem verdik, altında da daha fazla yol almak mümkün. Ara malı ithalatı arttı. KGF etkisiyle sektörlerde ciddi bir üretim hamlesi yapıldı. Nefes kredileri de iç piyasaya canlılık sağlıyor. Önümüzdeki süreçte Türkiye ekonomisi hızlı büyümesini sürdürecektir. İthalatın da üretime dayalı olması önemli” dedi.

Türkiye’deki yatırım ortamına dikkat çeken Oral Erdoğan, “Alt yapı çalışmaları tamamlandığında Varlık Fonu net bir şekilde devreye girecektir. Varlıkların devri konusunda hukuki çalışmalar yapıldı. Aynı zamanda bağımsız denetimden geçecek. Varlık fonunun bağımsız denetim süreci tamamlanmak üzere her şey net ve şeffaf ortamda gerçekleşiyor. Varlık Fonu birbirine entegre olmayan sektörleri bir araya getirecek.” ifadelerini kullandı.

Faiz-vade ilişkisine vurgu yapan Erdoğan, “Piyasalardaki varlıklar ile borçlar arasında vadeler uyuşursa faiz düşer. Faizin inmesinde en önemli çare vade uyuşmazlığını çözmektir. Bundan sonra doğal olarak faizlerde hızlı düşüş yaşanacaktır. Bankların konut kredilerine dayalı tahvil satma imkanı hızlandırılmalı. İpoteğe dayalı konut finansman fonunun sisteme kazandırılması gerekiyor. Bu şekilde bankalara sıcak para girişi sağlanmış olacak. Bankaların eline nakit geçeceği için faizler de düşecektir.” dedi.   

“Cari açığı hızla kapatmak şok bir kriz dönemi getirir.” diyen Oral Erdoğan, şunları söyledi:

“Cari açığı kapatmak kontrollü bir süreç. Hemen faizi indirelim paniği yerine temkinli adım atmamız gerekiyor. Faiz enflasyonun sebebidir. Kira artışları enflasyona göre yapılıyor. Kirayı geçmiş seneye göre yükseltmek bir sonraki senenin enflasyonunu yükseltmiş olacak, enflasyondaki ana faktörlerden birisi budur. Enflasyonun bir kademe aşağısından artış yapılsa enflasyon yumuşaması mümkün, bu tüm sektörlerde uygulanabilir.”