Nail Olpak: Dünyaya Çarkların Döndüğü Mesajı Verildi

Dış Ekonomik İlişkiler Kurulu (DEİK) Başkanı Nail Olpak, TRT Haber’de yayınlanan Elif Saygılıer ile Ekonomi 7/24’ün konuğu oldu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Özbekistan ziyaretini değerlendiren Opak, “İş dünyası seçim sürecinde olduğumuz için ‘seyahat iptal edilecek mi’ diye soruyordu. Cumhurbaşkanımız ile karşılaştığımızda bana ‘Özbekistan ve Güney Kore’ye çok güçlü heyetle gidiyoruz, değil mi’ dedi. Seyahatin iptal edilmemesi çok önemli, dış dünyaya çarkların döndüğü mesajı verildi. 300’e yakın iş adamı grubuyla ziyarete eşlik ettik. Özbekistan ile Türkiye arasında daha önce yaşananlar sebebiyle ilişkilerimiz durmuştu. Cumhurbaşkanı Şevket Mirziyoyev ile ilişkilerde sıcak bir atmosfer başladı. Mirziyoyev, ‘Türk iş adamlarına yapılan ihanet devlet politikasına ihanet olacaktır.’ dedi. Bu çok önemli bir durum. İki ülke arasındaki ticaret hacmini artıracak anlaşmalar imzalandı. Özbekistan’dan mutlu bir şekilde ayrıldık.” ifadelerini kullandı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Güney Kore temaslarını değerlendiren DEİK Başkanı Opak, “Kore savaşında gelen bir sıcaklık var. İş adamları olarak dolu dolu 24 saat geçirdik. İkili görüşmeler ve iş forumu yaptık. Güney Kore ile ticaret dengesinde 1’e 12 gibiyiz. Güney Kore’nin Türkiye’de yatırımları var. Bunlara gönderdikleri malzemeler bu farkın artmasına sebep oluyor, bu bizi yanıltmasın. Bunun dışında ticaret açığının kapatılmasına yönelik önemli adımlar atıldı.” dedi.    

DEİK Başkanı Nail Olpak’ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

– Kredi derecelendirme kuruluşlarından ileriye dönük doğru tahmin bekleriz. Maalesef bu tip kurumların Türkiye’ye yönelik değerlendirmeleri doğru değil. Daha öne büyüme rakamlarında bunu gördük. Bu kurumlar kendi geçerliliklerini kaybetmiş durumdadır. .

– Açıklanan dev teşvik paketinde 135 milyarlık bir kaynak birilerine verilecekmiş algısı yanlış. S&P teşvik paketini yanlış anlamış. Toplam destek tutarı  bu. Vergi paketi ise devletle vatandaşın barışmasına yönelik. Vergi ve imarla ilgili sorunlar var, görmezden gelmek doğru değil. Bunları çözmeye yönelik atılan adımları önemli buluyoruz. Son düzenlemelere olumlu bakıyorum, cari açığı azaltacak. 

– Doların seviyesi ihracatçı açısından iyi ama toplumun geneline baktığımızda iyi bir durum değil. Dolar/Euro’da %20 puanlık bir değişim yaşandı. Geçen yıl Euro çok fazla değer kazandı, şuan dolar düzeltme yapıyor. Bizim dolar hassasiyetimiz çok fazla, bu geçmişten gelen bir alışkanlık. Enflasyona da yansıyor.

-Seçim sürecinin yabancı yatırımcıların bakışını etkilemediğini yurt dışı ziyaretlerinde gördük.