Murat Salar: Kur Ve Faiz Reformlarla Düşecek

Azimut Portföy Genel Müdürü Murat Salar, TRT Haber’de yayınlanan Elif Saygılıer ile Ekonomi 7/24 programının konuğu oldu.

Hükümetin reform hazırlıklarını değerlendiren Murat Salar, “2017’de dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi olduk. KGF’nin bunda çok büyük etkisi oldu. Büyümenin yan etkilerini ortadan kaldırmaya ve büyümeyi sürdürebilir hale getirmek için hazırlanan bir paket. %5’in altındaki büyümeler ülke olarak çok tercih ettiğimiz bir durum değil. Faiz ve kuru yükseltmeden adım atılacak. Reformlarla yüksek kur yüksek faiz sarmalı terse dönecektir.” dedi.

ABD askerinin Suriye’den çekileceği yönündeki haberleri değerlendiren Murat Salar, “ABD tarafından farklı açıklamalar geliyor, son dönemde birden çok ABD varmış gibi imaj ortaya çıktı. ABD, DEAŞ’ın sorun teşkil etmediğini söylüyor. DEAŞ’ın etkinliği azaldı, bu konuda Türkiye’nin çok önemli katkıları oldu. ABD’nin Suriye’deki varlığı sorgulanır hale geldi.  ABD bölgeden çıkarsa Türkiye ile ABD’nin Suriye’de karşı karşıya geleceği yönündeki spekülasyonların önüne geçilmiş olur. “ifadelerini kullandı.  

Yabancı yatırımcıların Türkiye’ye ilgisinin sürdüğünü hatırlatan Murat Salar, “Türkiye en fazla katkı sağlayacak direk gelen yabancı sermaye. Yatırımlar, istihdamı ve üretimi artırır. Yabancı yatırımcılar desteklenmeli. Çin’in Türkiye’ye güneş enerjisi alanında 1 milyar dolarlık yatırım yapma planları önemli bir durum. Enerji tarafında ne kadar katma değer oluşturursak, Türkiye ekonomisine o derece olumlu katkı sağlayacaktır.” dedi. 

Murat Salar, şunları söyledi:

-Kur tarafı çok fazla gündeme geldiği için ekonomideki asıl gelişmeleri kaçırıyoruz. Zor bir süreçte büyümeyi başardık.

-Ticaret savaşlarının sürdürebilir olmadığını görüyoruz. ABD’nin vergi yanlışından döneceğini düşünüyorum. 

-Gıda fiyatlarının enflasyon üzerindeki etkisi uzun zamandır gündemde. Hane halkının giderleri içerisindeki en büyük pay gıda.

-Fransa kuzey Afrika’da her zaman etkin olmayı denemiş bir topluluk. O ülkelerde Fransa’ya karşı antipati var. Suriye’de ise Batının ana teması DEAŞ. Fransa’nın ortalık temizlendikten sonra gelmesi hoş bir durum değil. Tartışma aşamasında, umarım gerçekleşmez.