Murat Sağman: Enflasyon Nisanda Tek Haneye Düşebilir

Bilgi Üniversitesi Öğretim Görevlisi Murat Sağman, TRT Haber’de yayınlanan Elif Saygılıer ile Ekonomi 7/24’ün konuğu oldu.

Döviz kurlarındaki hareketi değerlendiren Murat Sağman, “Doların yükselmesini isteyenler, dolar lehine pozisyon alanlar ve spekülasyon yapanlar. Doların yükselmesi negatif etkiliyor. İran’da da negatif etkiler görüyoruz. Rusya ve İran burada darbe alacaktır. Jeopolitik gelişmelerin kurlar üzerinde etkisi oluyor. Kurun bir kaç etkeni var. Spekülasyon gelebiliyor, biz buna sebep vermemeliyiz. Faizle ilgili konuların çok fazla konuşulması merkez bankasının üzerinde baskısı oluşturuyor. OHAL yerinde bir karardı. FETÖ operasyonlarının tamamlandığı yönünde açıklamalar var. OHAL’in kalkması dış yatırımcının algısını değiştirecektir. Merkez Bankası ek sıkılaştırmaya giderse TL güçlenir.” dedi.

Türkiye-AB ilişkilerini değerlendiren Sağman, “Bir kaç yıldır istenilen seviyede değil. Suriye harekatını büyük oranda ABD yaptı. Fransa ve İngiltere çok düşük seviyede katıldı. Türkiye bu operasyonu destekliyor. Farklı bir dönemden geçiyoruz, uzun vadeli politikalarla yol almalıyız. AB’nin ilerleme raporu negatif çıkarsa piyasaları olumsuz etkilemez. Olumlu raporun etkisi pozitif olur.” ifadelerini kullandı.  

Murat Sağman’ın açıklamalarından satır başları şöyle:

-Enflasyon Nisan’da tek haneye düşebilir. 

-Rusya’dan gelecek turist bize rahatlama getirir.

-Petrol fiyatlarının yüksek kalması Rusya’yı olumlu etkiliyor.

-Türkiye çok iyi bir büyüme yakaladı, bu çok önemli bir durum. 

-Türkiye bankacılık sektörü 2001’de kendi krizini atlattı. Bankacılık sektörümüz 2008-2009 küresel krizinde devletten destek almadı, bu konuda nadir ülkelerden biriyiz.