Muhammed Şahin: Teknokent sayısı son 16 yılda arttı

MEF Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Muhammed Şahin, TRT Haber’de ekrana gelen Ekonomi 7/24 programında Elif Saygılıer’in konuğu oldu. Şahin, üniversitelerde yapılan araştırmaların ekonomiye katkısı, küresel arenada Türkiye’nin yeri, Ar-Ge çalışmaları ve ‘Akıllı Kentler Projesi’ konularında Elif Saygılıer’in sorularını cevapladı. 

“Araştırmacı Sayısını Artırmalıyız” 

Türkiye’de 68’i vakıf olmak üzere 200 üniversite bulunduğunu, bunlardan 10’unun araştırma üniversitesi olduğunu hatırlatan Şahin, “Üniversitelerin artış oranında öğretim görevlisi sayısı artmadı. Türkiye’de araştırma ve geliştirme çalışmaları yapan personel sayısı 2016’da 90 bin. Ar-Ge’de sayının yanı sıra kaliteli ürün ortaya konuyor mu buna bakmak lazım, patent sayısı önemli. Yıllık patent başvuru sayısı 8500, bin kişiye düşen patent sayısı 0,11 bizim bahanemiz olmaması lazım, Ar-Ge çalışması yapmak için şartlar uygun.” dedi.  

“Son 16 Yılda Teknokent Sayısı Arttı”  

Teknokent sayısının son 16 yılda arttığını hatırlatan Muhammed Şahin, “2001’de teknokent yasası çıktı, 2008 ve 2016’da bu yasa yenilendi. Son düzenleme ile tema teknokentler ortaya çıktı. Birçok bilimsel etkinlikler düzenleniyor, Türkiye organizasyonda çok iyi durumda. Özel sektör son yıllarda Ar-Ge’ye para ayırmaya başladı” şeklinde konuştu. 

“Ar-Ge Teşvikleri Arttırılmalı”   

Şahin, “Türkiye’de bireysel başarıları bir araya getirerek iyi bir sistem kurmamız gerekiyor. Üniversiteler ile iş dünyası arasında eko sistemin kurulması lazım. Gerekli ortamı oluşturarak yurt dışından da araştırmacı çekmemiz gerekiyor. Teşvikler ve araştırmacı sayısı arttırılmalı. Türkiye, sistemli bilimsel araştırmaların artması ile sıçrama yapacaktır.” dedi.

Akıllı Kentler Projesi 

Küresel Risk Raporu’na dikkat çeken Muhammed Şahin, “Rapora göre önümüzdeki 10 yıl içinde küresel gelişmeleri şekillendirecek riskler arasında doğal afetler üçüncü sırada. Her zaman deprem riski olan İstanbul’un kentsel yapısını şimdiden tasarlamak için MEF’de  ‘Akıllı İstanbul 5.0’ diye sistem kurduk. İstanbul’da deprem riskine karşı çalışmalarımız var. Kentleşme hızla artıyor. Küresel boyutta şehirleşme hızı arttıkça ihtiyaç da artıyor ve dünyanın kaynakları azalıyor. Akıllı kentler projemiz ile bu konuda önemli çalışmalarımız var.” ifadelerini kullandı.