Moody’s Geri Adım Attı

BEKLENEN MÜDAHALE 

Türk Lirasının son iki haftada %10 değer kaybetmesi üzerine Merkez Bankası devreye girdi. Serbest piyasada dolar dün öğle saatlerinde 4.50 TL’yi aşınca, bankadan “Piyasalarda gözlenen sağlıksız fiyat oluşumları yakından takip edilmektedir. Gelişmelerin enflasyon görünümü üzerindeki etkileri dikkate alınarak gerekli adımlar atılacaktır” açıklaması yapıldı. Tansiyon düştü. Merkez Bankası Başkanı Çetinkaya’nın Cumhurbaşkanının daveti üzerine katıldığı AK parti genel merkezindeki toplantıda İran’la yerel para cinsinden ticaret anlaşması olduğu açıklandı

SKANDAL RAPORA CEVAP

Türk Bankalar Birliği, uluslar arası kredi kuruluşu Moody’s’in yayınladığı skandal rapora karşı sert bir açıklama yaptı: Türk bankacılık sektörü büyük ölçüde uluslar arası gelişmelerin neden olduğu riskleri doğru yöneterek pozitif görünümünü koruyacak kabiliyettedir” denildi. “Bankaların sermaye yeterlilik oranlarının ilk çeyrek sonunda %16.6 ile küresel normların iki katı üstünde bulunduğu, sorunlu kredi oranının ise %2.9 ile son derece düşük olduğu vurgulandı.

MOODY’S ÇARK ETTİ

Bankalar Birliğinden gelen sert cevap karşısında Moody’s geri adım attı. Ülke Riskleri Direktörü Yves Lemay, “Türkiye’nin mali gücü, reyting açısından toplamda risk profilini destekleyen bir istikrar kaynağı oldu” dedi. Lemay, “Türkiye’nin kamu borçluluğu reytingi destekleyici kaynak olmaya devam ediyor. Bu yıl büyüme hızını %4 olarak bekliyoruz” diye konuştu.Lemay’a göre, Avrupa’daki ekonomik büyüme görünümü Türkiye’nin ihracat potansiyelini olumlu yönde etkileyecek. Türkiye’nin büyüme hikayesine katkıda bulunacak.

ÇARKLAR HIZLI DÖNÜYOR

Türkiye’de ekonomik büyümenin öncü göstergelerinden sanayi üretimi, Mart ayında, aylık % 0.2, yıllık bazda % 7.6 arttı imalat sanayi sektörü endeksi yüzde 7.9 arttı. Böylece yılın ilk çeyreğinde sanayi üretimindeki yıllık artış, hem düzeltilmiş hem de düzeltilmemiş verilerde yüzde 9,8 düzeyinde gerçekleşerek, yılın ilk çeyreğindeki büyüme hızının %7 seviyesinde oluşacağını gösterdi.

AKARYAKITA FREN

Petrol ve döviz kurundaki artış nedeniyle yüksek seviyeye çıkan benzin, motorin, LPG ve petrol bazlı ürünlerde fiyat artışlarını frenlemek için hükümet çok önemli bir adım attı. Resmi Gazete’de yayımlanan Bakanlar Kurulu kararına göre, bugün itibariyle bu ürünlerde meydana gelecek artış miktarı kadar özel tüketim vergisi oranı azaltılacak. Böylece petrol fiyatları ve döviz kuru artışından dolayı meydana gelecek fiyat artışları vatandaşa yansımayacak. Düzenlemeyle, petrol fiyatlarında ve döviz kurunda azalma meydana gelmesi halinde ise bu ürünlerde bugün itibariyle geçerli olan ÖTV oranları uygulanacak.