Mesut Hakkı Caşın: Türkiye’ye Karşı Algı Operasyonu Var

İstinye Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Mesut Hakkı Caşın, TRT Haber’de yayınlanan Elif Saygılıer ile Ekonomi 7/24 programının konuğu oldu. Caşın, ‘Zeytin Dalı Harekâtı’nı ve Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Afrika ziyaretini değerlendirdi.

Afrin’in terör örgütlerinden temizlenmesi için başlatılan ‘Zeytin Dalı Harekâtı’nı değerlendiren Caşın, “Türkiye meşru müdafaa hakkını kullanıyor. Suriye’nin kuzeyinde Türkiye’ye kabul ettirilmek istenen bir oluşum var. Afrin operasyonu birilerini rahatsız ediyor. Türkiye, askeri gücünü tam kullanmadı. Türkiye’nin istediği işgal değil, bölgenin terörden temizlenip, Suriyelilerin tekrar bölgeye yerleşmesini sağlamak.” dedi. 

Mesut Hakkı Caşın, sözlerini şöyle sürdürdü:

“ABD, Menbiç’te 5 bin askerle ne arıyor? Suriye’de ABD-Rusya mücadelesini görüyoruz. Türkiye’ye karşı algı operasyonu ve tuzak var. ABD ve BM Türkiye’yi oyalama, haksızlaştırma ve operasyonu yavaşlatma politikası güdüyor.  Avrupa’daki Türk vatandaşları PKK üyeleri tarafından saldırıya uğruyor. BM’nin sivil yardım konvoylarının Afrin’e girmesini ve sivillerin bölgeden çıkmasını PYD/PKK engelliyor. PYD’nin içerisinde ABD’li subaylar var. Bu kadar silahı ve fiziksel desteği ABD verdi. ABD’nin zorla devlet kurma çalışması var. Terör bitinceye kadar operasyonlar sürecektir.”

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Afrin konusunda ABD Dışişleri Bakanı Tillerson’a gerekli mesajları ilettiğini söyleyen Caşın, “Diplomatik kanallar işliyor. Heyetimiz ABD’de temaslarını sürdürüyor.” dedi. 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Afrika ziyaretini değerlendiren Mesut Hakkı Caşın, “Türkiye’nin Afrika politikasında olumlu yönde ciddi değişiklik var. Somali gibi ülkelerde Türkiye çok etkili. 15 yıl öncesine kadar Cezayir gibi ülkeler istikrarsızdı. Şimdi ise ilişkilerimiz baya gelişti. Cumhurbaşkanının ziyaretleri siyasi ve ekonomik ilişkilerin geliştirilmesi açısından çok önemli. THY, Afrika’nın hemen hemen bütün ülkelerine uçuş yapıyor, bu çok önemli. Avrupa şimdiye kadar Afrika’nın kaynaklarını sömürdü. Türkiye ise kazan-kazan politikası güdüyor, iki tarafında kazanacağı yaklaşım içinde. Orta ve uzun vadede Türkiye’nin rakibinin Çin olacağını düşüyorum.” ifadelerini kullandı.