Merkez Bankası’ndan Yeni Hamle

MERKEZ BANKASI BAĞIMSIZ

Ak Parti’nin “Seçim Beyannamesi’nde Merkez Bankası’nın bağımsızlığına vurgu yapılarak, “bankanın fiyat istikrarı için uygulayacağı para politikası araçlarını doğrudan kendisinin belirlemesi esas olmaya devam edecek” denildi. Enflasyon hedeflemesi devam edecek, dalgalı kur rejimi sürdürülecek. Döviz piyasaları yakından izlenecek, gerektiğinde dengeleyici likidite araçları kullanılacak. Maliye politikası fiyat istikarının sağlanmasına destek olacak.

LONDRA’YA İKİNCİ ÇIKARMA

Ekonomiden sorumlu Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ile Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya 28 Mayıs’ta istanbul’da finans temsilcileriyle biraraya gelecek. Ertesi gün Londra’ya gidecek. Burada dev şirket yöneticileriyle görüşecek. Türkiye’ye yatırım yapmanın avantajları anlatılacak, açık davette bulunulacak. Biliyorsunuz 9 Mayıs’ta Cumhurbaşkanlığı külliyesindeki ekonomi zirvesine katılan bürokratlar, ardından Londra’ya gitmişlerdi. Bu bir ay içindeki ikinci ziyaret oluyor

MERKEZ’DEN YENİ HAMLE

Merkez Bankası dolardaki yükselişe önlem olarak daha fazla döviz satacak. Türk Lirası uzlaşmalı vadeli döviz satım ihalelerine ilişkin takvim güncellendi. Yılın ikinci çeyreğinde Döviz satım tutarı 6.15 milyar dolardan 8 milyar dolara ulaşabilecek. 2018 boyunca döviz satım pozisyon tutarının ulaşabileceği üst sınır 10 milyar dolar olarak belirlendi. Para Politikası Kurulu Çarşamba akşamı olağanüstü toplanarak geç likidite penceresindeki faiz oranını 300 baz puan arttırarak %16.5 düzeyine çıkarmıştı.

FIRSATI KAÇIRMADILAR

Yerli yatırımcı TL’nin aşırı değer kaybettiği geçen hafta 1.8 milyar dolar sattı. Döviz mevduat hesapları 163.2 milyar dolara geriledi. Ama Merkez Bankasının faiz artırımı sonrası kurlardaki gevşemeyi de alım fırsatı olarak kullandılar. Dün sabahtan itibaren piyasada yoğun pozisyon açtılar. 1 milyar dolara yakın alım yaptılar. Güne 4.57 TL ile başlayan dolar bu yüzden 4.75 TL’ye tırmandı. Özetle kurlardaki artışın kaynağı bu defa yabancı satışı değil yerlilerin alışı oldu.

İMAR BARIŞI HIZLANIYOR

İmar barışının yasalaşmasının ardından, başvuruların ne zaman başlayacağı merak konusuydu. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na başvuruların 24 Haziran seçimlerinden önce başlayabilmesi için çalışmalar hızlandı. Bakanlığın internet sitesinde soru baremi açılacak. Konuyla ilgili problemi olan vatandaşlar sorularını gönderecek. Çalışmalar bu sorulara göre yönlendirilecek. Bakanlık yetkilileri başvuruları seçimden önce başlatmayı düşünüyoruz, diyor. İmar barışıyla 31 Aralık 2017 tarihine kadar yapılan ve ruhsat alamayan inşaatlara yapı kayıt belgesi verilecek. Müracaatlar 31 Aralık 2018’e kadar devam edecek.