Maaşları 50 Bin TL’yi Buluyor

ABD’YE MİSİLLEME

Türkiye, ABD yönetiminin ithal çelik ve alüminyuma getirdiği ek vergilere karşı aldığı önlemleri Dünya Ticaret Örgütüne bildirdi. Buna göre, Türkiye, ABD’den ithal ettiği ürünlere aynı oranda vergi uygulayacak. ABD’den ithal edilen ürünlerden alınacak vergi, ABD’nin Türk çelik ürünlerine uygulayacağı yüzde 25 vergiye karşılık olacak. Böylelikle, Türkiye bildirimde bulunduğu ABD’nin ihraç ettiği 22 üründen 260 milyon dolar gümrük vergisi alacak.

RAHATSIZ OLDULAR

Yabancı yatırımcıların hisse senedi ve tahvilde pozisyonlarını arttırması ve Denizbank’ın 3.2 milyar dolara Dubai’nin en büyük bankası Emirates’e satılması, uluslar arası iki kredi kuruluşunu rahatsız etti.. Standard and Poor’s ve Fitch, peşpeşe yayınladıkları raporlarda “Türkiye’nin mali durumu hızla kötüleşiyor. Merkez Bankası Türk lirasındaki sert düşüş için harekete geçmelidir, yoksa not indiririz” diye tehdit etti. Serbest piyasada dolar 4.80 TL ile tavana çıktı. Ama borsa İstanbul bu kasıtlı değerlendirmelere prim vermedi, günü %1 artışla 103 bin 300 direncini aşarak tamamladı

“TÜRK BANKALARINI AL”

İki kredi kuruluşunun olumsuz görüşüne karşı New York merkezli finans
devlerinden Citigroup’tan tam tersi bir rapor geldi: “Türk bankalarının eşsiz bir alım fırsatı sunduğu belirtilerek, “izlediğimiz tüm banka hisselerinde alım tavsiye ediyoruz” denildi. Raporda, bankacılık endeksinde ve Türk Lirasında bu yıl makro ekonomik ve siyasi risklerdeki artışa bağlı olarak gerçekleşen kayıpların birinci çeyrekte güçlü gelen finansal rakamlar ile zıt düştüğünün altı çizildi.

VADELİ İŞLEME HÜCUM

Borsa İstanbul’da yatırımcı ilgisinin her geçen gün arttığı vadeli işlemlerde toplam hacim, yılın ilk 4 ayında 2017’nin toplamını aşarak 32,8 milyar liraya ulaştı. vadeli işlemler piyasasında yaklaşık 1’e 10 kaldıraçla, hisse senetleri üzerine yazılı kontratlar aracılığıyla ister alım ister satım yönünde pozisyon alınabiliyor olması yatırımcıların ilgisini bu alana çekerken, endeks ve döviz vadeli işlemlerdeki hacim artışı da dikkat çekici boyuta ulaştı. Döviz vadeli işlemlerin toplam hacmi, nisan sonu itibarıyla 235,3 milyar liraya ulaşırken, endeks vadeli işlemlerdeki toplam hacim 518,2 milyar liraya yükseldi.

50 BİN LİRA MAAŞ

Türk Hava Yolları Genel Müdürü Bilal Ekşi, “İstanbul’un üçüncü havalimanı Türk sivil havacılığının dönüm noktası olacak. Dünya’da İngiltere’nin en yoğun havalimanlarından Heatrow’un 4 katı büyüklüğünde 200 milyon yolcu kapasiteli bir havalimanından bahsediyoruz” dedi. Ekşi, Türkiye’nin Gayri Safi Milli Hasılası’nın yaklaşık 4.8’ini tek başına üretebilecek ve 200 bin ilave istihdam sağlayacak havalimanı için pilot ihtiyacının artacağını söyledi. “Tüm genç arkadaşlarımızı pilot, kabin memuru, uçak teknisyeni olmaya davet ediyorum. 50 bin liraya ulaşan ücretler” diye konuştu