Kuyrukta Bekleme Devri Sona Erdi

ONLİNE VERGİ DAİRESİ

Artık vergi dairesine gidip, kuyrukta bekleme devri sona erdi. Mükellefler internet üzerinden vergi borcunu ödeyebilecek, uzlaşma talebinde bulunabilecek. Elektronik ortamda verilen bildirim, yazı, dilekçe, tutanak, rapor ve belgelerin, hukuki sonuçları itibarıyla kağıt ortamında verilenlerle farkı olmayacak. Gelir İdaresi Başkanlığı, İnteraktif vergi dairesi alınacak şifreyle tüm işlemlerin elektronik ortamda yapılabileceğini açıkladı.

TURİZM UMUT VERİYOR

Türkiye’ye gelen yabancı ziyaretçi sayısı Ocak ayında geçen yılın aynı ayına göre yüzde 38,48 artışla 1,5 milyona yükseldi. Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre İran 154 bin kişiyle ilk sırada yeraldı. Onu 150 binle Gürcistan izledi. Almanya’dan 87 bin, Rusya’dan 68 bin ziyaretçi geldi. Turist sayısındaki artış bu yıl turizm gelirlerinin hedefi aşacağını haber veriyor.

ALTINA HÜCUM

Merkez Bankasının resmi rezerv varlıkları Ocak’ta 115.3 milyar dolara yükseldi. Türkiye’nin altın rezervleri yıllık %42’lik artışla 533 tonu aştı. Türkiye’de ocak ayında dış ticaret açığı 9 milyar dolara ulaştı. İhracat 12.5; ithalat 21.5 milyar dolar oldu. İngiliz Financial Times gazetesi yayınladığı makalede,”dış ticaret açığının artışında altın ithalatının önemli rol oynadığına dikkat çekerek, “Türkiye’de evlenenler çoğalıyor, merkez bankası altın rezervlerini güçlendiriyor” değerlendirmesi yaptı.

DEV BANKAYA CEZA

Almanların en büyük bankası Deutsche Bank, 240 milyon dolar ceza ödeyecek. Ne için biliyor musunuz? Londra’da bankalararası piyasada uygulanan libor faizlerini kasten değiştirdiği için. Deutcshe Bank diğer bankalarla anlaşarak gösterge libor faizini maniplüe etmiş. ABD’nin Manhattan bölge mahkemesi bankayı suçlu bularak 240 milyon dolar cezaya mahkum etti. Banka da bu cezayı kabul etti. Deutsche Bank, 2016 yılında, ABD’de kullandırdığı sorunlu konut kredileri nedeniyle 2008 küresel krizine yol açtığı gerekçesiyle 7.2 milyar dolar ceza ödemişti.

TRUMP’A 2 AĞIR DARBE

ABD Başkanı Trump’ın damadı ve danışmanı olan Jared Kushner’in, hakkındaki güvenlik sorgulaması sonuçlanıncaya kadar “çok gizli” güvenlik toplantılara katılması yasaklandı. Güvenlik birimleri bu karara gerçekçe olarak Kushner’in geçmiş sorgulamasını henüz tamamlamamış olmasını gösteriyor. Diğer taraftan Beyaz Saray’dan yapılan açıklamada, Başkan Trump’ın seçim kampanyası sırasında basın sözcüsü olan ve seçimden sonra görevine Beyaz Saray iletişim direktörü olarak devam eden Hope Hicks’in istifa edeceği duyuruldu. 29 yaşındaki eski manken Hicks, Trump’ın en sadık danışmanıydı.

EKONOMİ DÜNYASINDAN KISA KISA…

Hükümetin KDV’de iade kararı, sanayici, ihracatçı ve üreticileri sevindirdi. 

Ticaret Kanununda iflas erteleme kaldırıldı, yerine konkordato (anlaşmalı iflas) geldi.

Bankalar arası kart merkezi, 50 lira olan temassız limiti 90 liraya yükseltti.

Mükellefler artık internet üzerinden vergi borcunu ödeyebilecek, uzlaşma talebi yapabilecek.

Ocak ayında Türkiye’ye 1.5 milyon turist geldi. İranlılar 154 binle ilk sırada yer aldı.

MÜSİAD’ın satın alma müdürleri endeksi şubat’ta 54.4 değerine yükseldi.

Merkez Bankasının altın rezervleri ocak’ta 18.5 ton artarak 533.3 tona ulaştı.

İstanbul Büyükşehir Belediyesi, 12 ülkede test edilen sürücüsüz otobüs ithal edecek.

2017’de sahip olduğu iş yeri ve meskenden kira alanlar için beyan dönemi başladı.

Yerli kripto para Nexpara 1 TL’lik değer üzerinden 1 – 31 Mart arasında halka arz ediliyor.

Bi Taksi’de bugün kampanya var. Bugün Bi Taksi ile yolculuk yapanlar 1 TL ödeyecek.

Deutsche Bank, manipülasyon yaptığı gerekçesiyle ABD’ye 240 milyon dolar ceza ödeyecek.