“Kur Balonunu Söndüreceğiz”

“TL’YE DÖN” ÇAĞRISI

Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan, “Yastığının altında doları, eurosu olan kardeşlerim gidin paranızı TL’ye yatırın” çağrısında bulundu. Erdoğan, “Bu ara birileri ülkemize çöreklendi, Gezi’de olduğu gibi. Faiz lobisi üzerimize geliyor. Boşuna yüklenmeyin, avucunuzu yalayacaksınız” dedi ve son noktayı koydu: Yerli ve milli olmak, kendi paranıza sahip çıkmakla geçer. Çok kısa sürede kur balonunu söndüreceğiz”

İHRACATÇIYA DESTEK

Türk Eximbank’ın yılın ilk 4 ayında ihracatçıya sunduğu toplam finansman desteği geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 21,4 artarak 13,3 milyar dolara yükseldi. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci bu desteğin 8 milyar dolarının nakdi kredi, 5,3 milyar dolarının ise alacak sigortası olarak sağlandığını söyledi. Zeybekci ihracat kredi bankası olan Eximbank’ın geçen sene sağladığı 39.3 milyar dolarlık desteğin bu yıl 50 milyar dolara yükseleceğini ifade etti.

DÖVİZE KARŞI 3 HAMLE

Merkez Bankası’nın aldığı 3 önlem piyasada tansiyonu düşürdü. Önce 23 mayıs Çarşamba günü olağanüstü toplanarak geç likidite penceresi borç verme faiz oranını yüzde 13.5’ten 16.5’e yükseltti. Ardından Türk Lirası uzlaşmalı vadeli döviz satım ihalelerini arttırdı. Yılın ikinci çeyreğinde Döviz satım tutarı 6.15 milyar dolardan 8 milyar dolara çıkarılacak. Ve son olarak ihracat reeskont kredi ödemelerinde, kuru sabitledi. 25 Mayıs 2018 tarihinden önce kullanılan ve 31 Temmuz 2018’de vadesi dolacak ihracat kredilerini ödeyecek olanlar için dolar kuru 4.20, Euro 4.90, Sterlin 5.60 TL olarak kullanılacak.

SADELEŞME MESAJI

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek ve Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, Türkiye Bankalar Birliği tarafından düzenlenen iftar yemeğinde, Türk finans sektörü temsilcileriyle biraraya geldi. Başkan Çetinkaya, sadeleşme mesajı vererek, ana fonlama kanalı olarak haftalık reponun kullanılmasının planlandığını söyledi. “Simetrik bir koridor olacak. Önümüzdeki günlerde haftalık repodan fonlama yapmayı, belli seviyenin etrafında, dar bir bantı işleve geçirmeyi planlıyoruz” dedi. Yılın ikinci yarısından itibaren cari açıkta iyileşme yaşanacağını belirten Çetinkaya, Yıllık enflasyonda Temmuz ayından itibaren düşüş yaşanacağını, gelişmeleri takip ederek ilave sıkılaştırma yapılacağı” mesajını verdi.

İKİ BÜYÜK MÜJDE

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Berat Albayrak iki büyük müjde verdi.
Önce Türkiye’nin Rusya ile yürüttüğü tahkim süreci için anlaşmaya vardığını ve 1 milyar dolarlık hakkın seçimden önce Hazine’ye alınacağını söyledi. Ardından “Rusya ile bir ikinci konuda daha mutabık kaldık. O da Türk Akım projesinin ikinci hattını 2019’un sonuna kadar birlikte tamamlayacağız. 2019 bitmeden önce çılgın projemizi daha hayata geçireceğiz” dedi.