Konutta Yeni Kampanya

KONUTTA YENİ KAMPANYA

Başbakan Yıldırım müjdeyi verdi! konut stokunun azaltılması için kampanya başlatılıyor. Başbakan Ziraat Bankası ve sektörün önde gelen bankalarının da yer alacağı bir eylem planının bir kaç gün içinde açıklanacağını ve konut kredisi faiz oranlarının yüzde 1 civarına indirileceğini söyledi. Konut satışlarında geçen yıl son çeyrekte başlayan düşüş eğilimi martta artarak devam ederken; toplam konut satışları geçen yılın aynı ayına göre yüzde 14 geriledi. konut kredi faizleri aylık %1.35’le 8.5 yılın zirvesinde seyrediyor.

DÖVİZE HAMLE

Merkez Bankası bankaların rezerv opsiyonlarını %55’ten %45’e indirdi. Böylece yaklaşık 2.2 milyar dolar tutarında döviz bankaların kullanımına geçti. Biliyorsunuz bankalar topladıkları mevduatın belirli bir miktarını, ileride karşılaşabilecekleri zorluklarda talep edip kullanabilmek için merkez bankasına yatırmak zorunda. İşte bu oran azaltıldı. Ama uluslararası borsalarda dolar dünya para birimleri karşısına değer kazandığı için karar sonrası kurda değişiklik olmadı.. Piyasa gözlemcileri önümüzdeki günlerde kararın pozitif etkisinin görüleceğini belirtiyor

KURDAKİ ARTIŞ DIŞ KAYNAKLI

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, liradaki hızlı değer kaybı dış siyasi gelişmelerden kaynaklanıyor. Endişeye gerek yok. Kamu finansmanında önemli reformlar açıklanacak” dedi. Türkiye’de birçok gösterge benzer ülkelerden daha iyi.. Ama algı noktasında olumsuz değerlendirmeler, lira üzerinde baskı oluşturuyor. Seçimden hemen sonra piyasalar çok güçlü şekilde toparlayacak, merkez Bankasının eli kolu bağlı değil, gereken tepkiyi veriyor, diye konuştu. Şimşek maliye politikasına ilişkin kaygıların yersiz olduğunu söyledi.

İSTANBUL’A DEV PROJE

İstanbul’un tarihi semtlerinden Eyüp Sultan, 67 farklı projeyle ihya olacak. Eyüp Sultan’ı yeniden tarihi kimliğine kavuşturmayı amaçlayan 500 milyon liralık projeyi Kültür Bakanı Kurtulmuş ve Eyüp Belediye Başkanı Remzi Aydın birlikte açıkladı. Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, “Eğer bu mezar taşları, hanlar, hamamlar, arastalar, çarşılar sokaklar ve çeşmeler başka ülkelerin elinde olsaydı, müzedeki eser korunur gibi korunum günümüze getirilirdi. Çok şükür bu duyarsızlık geride kaldı” dedi. 67 proje ile Eyüp Sultan’ın UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne alınması için gerekli çalışmaları başlatıldı

KRİTİK KARAR BUGÜN

Başkan Trump, İran ile nükleer anlaşmaya ilişkin kararını bugün saat 21.00’de Beyaz Saray’da açıklayacak. Siyasi gözlemcilere göre ABD anlaşmadan çekilecek. Temmuz 2015’te Çin, Almanya, Fransa, Rusya, İngiltere ve ABD, İran ile nükleer anlaşma imzalamış, buna karşılık uygulanan bazı ekonomik yaptırımları kaldırmayı kabul etmişti. Almanya ve Fransa İran’la nükleer anlaşmaya bağlı kalacaklarını yinelediler. İran ise ABD’ye “Anlaşmadan çekilirsen pişman olursun” uyarısı yaptı.