KOBİ’lere Alacak Sigortası Geliyor

KOBİ’LERE MÜJDE

Türk ekonomisinin bel kemiği küçük ve orta boy işletmelere müjdeli haber geldi. Hükümet, alacaklarını tahsil edememe riskine karşı KOBİ’lere alacak sigortası getiriyor. Böylece hem bankalardaki teminat sorununu aşacaklar hem de krediye kolayca ulaşacaklar. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek şirket iflaslarının dörtte birinin tahsil edilemeyen alacaklar nedeniyle gerçekleştiğine dikkat çekerek, KOBİ’lerin bu probleminin çözüme kavuşturulmasıyla büyük rahatlama yaşanacağını söyledi.

YATIRIM YAĞACAK

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, “2018`de Türkiye yaklaşık olarak özel sektör eliyle 100 milyar doların üzerinde yatırım yapacak ve bunun doğrudan büyümeye, istihdama, ihracatımıza etkisi olacak” dedi. Dünyada inşaat sektöründe Türkiye’nin söz sahibi bir ülke olduğunu vurgulayan Zeybekci, Türk inşaatçıların 400 milyar dolara yakın proje gerçekleştirdiğini söyledi. Özel sektör yatırımlarının cari açığı, ithalatımızı aşağı çeken etkisi olacak” diye konuştu

300 KOYUNA DÜZELTME

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Ahmet Eşref Fakıbaba, 300 koyun projesine açıklık getirdi. “Bir yanlış anlaşılma oldu.. projeden yalnızca merası ve ahırı olan, bu işle uğraşan kişilerin faydalanacağını dedi ve ekledi: “Emin olun 500 bin anaç koyun 5 yıl sonra 5 milyon lira ediyor ve bu 500 bin her yıl devam edecek ve bunun yanı sıra 250 bin düve vereceğiz. Bunlar bizim et ihtiyacımızı karşılayacak. Et ithal etmemizin esas nedeni ananın azlığıdır, biz anayı nasıl çoğaltırız onun hesaplarını yapıyoruz”

BELGELER AÇIKLANACAK

Haftasonuda ABD Başkanı Trump için iki kötü haber geldi. Birincisi ABD’de Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesi, Demokratların Başkan Donald Trump hakkında yürütülen Rusya soruşturmasına ilişkin kaleme aldığı, gizli belgenin kamuoyuyla paylaşılmasına izin verdi. Daha önce Rusya soruşturmasını yürüten ABD Temsilciler Meclisi İstihbarat Komitesinde derlenen belgede, FBI Trump’ın eski dış politika danışmanı Carter Page, casusluk faaliyeti yürütülmesi talebine ilişkin süreci, yanlış yönlendirmek ve suistimal etmekle suçlanıyor.

TRUMP’A KÖTÜ HABER

İkinci haber Amerikan medyasında yer aldı. ABD’de Rusya soruşturmasını yürüten Özel Yetkili Savcı Robert Mueller’in suçladığı Rick Gates, savcılıkla iş birliği yaparak suçlamaları kabul etti. Trump’ın seçim kampanyası döneminde kampanya menajeri Robert Manafort’un yardımcısı olarak görev yapan Gates’in, “ABD hükümetine karşı komplo kurmak” ve “FBI yetkililerine yalan söylemek” suçlamalarını kabul ettiği belirtiliyor. Gates’in bundan sonraki süreçte Mueller ile iş birliği yapacağı ve Rusya soruşturmasıyla ilgili yeni bilgiler verebileceği kaydediliyor. 

EKONOMİ GÜNDEMİNDEN KISA KISA… 

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Cezayir, Moritanya ve Senegal ziyaretleri ekonomik ilişkilere ivme katacak. 
Türkiye’yi “marka ve patent ligi”nde üst sıralara taşıyacak yeni stratejik plan hazırlandı.   
Türkiye’de Ar-Ge merkezinde tasarlanıp üretilen göz lensleri dünyada 3 milyon kişiye ışık oldu.  
İhalesi bahar aylarında yapılması planlanan Türkiye’nin denizdeki ilk projesi için Ege Denizi ön plana çıkıyor. 
Başbakan Yıldırım, “Savunma sanayisine yapılan yatırım tutarı 35, ihracat kabiliyeti ise 2 milyar doları geçti” dedi. 
Türkiye’nin turizm gelirinin yüzde 22,5’ini yurt dışında ikamet eden vatandaşlar oluşturuyor.  
Başbakan Yıldırım yerli otomobilin ilk örneğini 2019’da, seri üretimin ise 2021’de bitirileceğini açıkladı.  
Türkiye Seyahat Acentaları Birliği’nin başkanlık seçimini Firuz Bağlıkaya kazandı. 
Seçim ittifakını yasallaştıran düzenleme ile yeni icra iflas kanunu TBMM’de görüşülecek. 
Gıda fiyatlarının enflasyon üzerindeki etkisini azaltacak yeni bir paket açıklanıyor