Kerem Alkin: Dolar Yerine Üretimi Konuşmalıyız

Medipol Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Kerem Alkin, TRT Haber’de yayınlanan Elif Saygılıer ile Ekonomi 7/24 programının konuğu oldu. 

Türkiye’nin Afrin’de çok büyük bir başarı gösterdiğini hatırlatan Alkin, “Batılıların yaptıkları operasyonlara baktığımızda olağanüstü sayıda sivil hayatını kaybediyor, yerleşim yerlerinde yıkım gerçekleşiyor. Türkiye sivil konusundaki titizliği ile çıtayı çok yükseltti. Sivillere zarar vermeden terörle mücadele nasıl yapılır, tüm dünyaya gösterdik. Afrin konusunda NATO çok kötü bir performans ortaya koydu. Sınırlarında tehdit olan ülkeye tüm üyelerin destek olması gerekiyor. NATO nerede? Herkes samimiyet testinden geçiyor. Fırat Kalkanı Harekâtı’nda da DEAŞ karşısında gösterdiğimiz başarı, diğer ülkelerin başarısızlığını ortaya çıkardı. ABD’nin DEAŞ ile mücadelede ne kadar yanlış strateji izlediğini gördük. ” dedi.  

Türkiye ile ABD’yi uzun soluklu müzakere süreci beklediğini söyleyen Kerem Alkin, “ABD’nin Türkiye için de bir şeyler yapması lazım, bunlardan birisi demir-çelik vergisi. İthalat-ihracat dengesine baktığımızda ABD’nin adımlarını gözden geçirmesi gerekiyor.” ifadelerini kullandı. 

Kurun gereğinden fazla konuşulduğunu vurgulayan Alkin, “Türkiye sanayisinin ürettiği katma değer, 140 ülkenin GSYH’dan daha fazla. Ticaretimiz ve tarım sektörünün ürettiği katma değer de aynı şekilde birçok ülkenin GSYH’dan daha büyük. Türkiye bu başarılara imza atarken biz sabahtan akşama kadar birilerinin kontrolündeki döviz hareketlerini konuşuyoruz. Bunun yerine üretimi, ihracatı, turizmi ve sanayimizi konuşmamız gerekiyor.” dedi. 

Kerem Alkin, “Küresel gelişmeleri ve maliyeti bahane ederek dört koldan Merkez Bankası’nı faiz artışına zorluyorlar. Maliyet enflasyonu baskısı olan ülkelerde faizleri artırmak felakete yol açar, bunun dünyada örnekleri var. Enflasyonun düşmesini sağlayacak temel argüman ekonomideki maliyetleri azaltacak tedbirlerdir. Üretimi destekleyen ve maliyetleri aşağıya çeken yeni teşvikleri hükümet yakında açıklayacak” dedi.