Kemal Oğuz Kalafat: Milli İlaç Projesiyle Patent Sahibi Olacağız

Amerikan-Türk İş Geliştirme Konseyi Danışma Kurulu Başkanı Dr. Kemal Oğuz Kalafat, TRT Haber’de yayınlanan Ekonomi 7/24 programında Elif Saygılıer’in konuğu oldu. Kalafat; ilaç sektörü, milli ilaç projesi, ABD’nin gümrük vergisi kararı ve Türkiye’nin ABD’deki lobicilik faaliyetleri hakkında Elif Saygılıer’in sorularını cevapladı. 

Türkiye’de 6328 kalem ilaç olduğunu hatırlatan Kemal Oğuz Kalafat, “İlaç üretebilmek için patent ve lisans parası ödüyoruz. İlaç teknolojisine ulaşmak uzay teknolojisinden daha zor. Bir ilacı hemen oluşturayım dediğinizde ne kadar para harcarsanız harcayın olmuyor. Gerekli ekosistemin ve ortamın oluşması gerekiyor.” dedi. 

Milli ilaç projesiyle hakkında bilgi veren Kalafat, “Dünyadaki ilaçların %80 Amerika menşeli, diğer %20’yi üreten ülkeleri araştırdık. Japonya ve Güney Kore gibi %20’yi üreten ülkeler ekosistemleri olmadığı için ABD’de yaşayan kendi bilim insanlarına yatırım yapıyor. Örneğin Japonya, Japon bilim insanlarının ABD’deki şirketlerine ortak oluyor. Bu şekilde patent hakkında sahip oluyor. İlaç üretiminin nerede yapıldığından ziyade, patente sahip olmak önemli.” dedi.

Kemal Oğuz Kalafat, sözlerini şöyle sürdürdü:

“ABD’de yaşayan Türk bilim insanları ile çalışmaları yürütüyoruz. Yapılan çalışmalar şirketleştiriliyor. Biz, Türk bilim insanlarının kurduğu şirketlerle direk ortaklık kuracağız. Japonlar ve Güney Kore böyle başardı. İlaç teknolojisini yavaş yavaş Türkiye’ye çekeceğiz. Proje sayesinde Türkiye’deki akademisyenler ile ABD’deki bilim insanları ortak çalışma fırsatı da bulacaktır.”

Kemal Oğuz Kalafat’ın konuşmasından satır başları şöyle:

– Türklerin ABD’de 35 milyar dolarlık yatırımı var.

– Trump, Orta Doğu’daki en büyük tehlike olarak İran’ı görüyor.

– Trump, ABD’deki ekonomik sıkıntıyı gördü, buna yönelik vaatlerini yerine getiriyor.

– ABD, ürettiği çeliğin yarısını dışarıdan alıyor. Trump korumacı politikalarını hayata geçiriyor.

– Küresel arenada ticari savaş başladı, Trump göreve geldiği günden beri bunu dillendiriyor.

– Trump İran ve Çin’i en büyük tehlike olarak görüyor, bu ülkelerle ekonomik olarak mücadele ediyor.

– Amerikan Türk Konseyi (ATC), Türkiye-ABD ilişkilerinde önemli rol oynamış potansiyeli büyük bir organizasyon.

– 15 Temmuz hain darbe girişiminden sonra ABD’de lobicilik faaliyetlerine daha fazla ağırlık vermemiz gerektiğini gördük.