KDV İadesi Geliyor

AFRİKA BEREKETİ

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın Afrika ziyaretleri meyvesini vermeye başladı. Ticaret hacmi 15 yılda, 17.5 milyar dolara yükseldi. Türklerin Afrika’ya doğrudan yatırım tutarı 6.5 milyar dolara yaklaştı. Son 10 yılda Başbakan ve Cumhurbaşkanı olarak 28 Afrika ülkesine 30’dan fazla ziyaret gerçekleştiren Erdoğan, Cezayir’in milli enerji şirketi Sonatrach ile Türkiye’nin Rönesans grubu arasında, Adana’da 1 milyar dolarlık petrokimya tesisi kurulması konusunda anlaşmaya varıldığını açıkladı. “ tesisin hayata geçmesiyle dışa bağımlılığı %25 azaltacağız,” dedi

FLAŞ “KDV” İADESİ

Başbakan Binali Yıldırım iş dünyasına müjdeyi verdi. Katma Değer vergisiyle ilgili düzenlemenin meclise sunulduğunu söyledi. 33 yılda uygulanan KDV kanununda rekor değişiklik yapıldığını ifade eden, Yıldırım, “Bu tasarıda 100’e yakın madde var. Yasalaştığında vatandaşın Maliye’de biriken KDV’leri artık bir takvime bağlı olarak ödenecek. Vatandaşın KDV alacağı kalmayacak. KDV alacağını ödemezse, 3 aydan sonra faiz işleyecek” dedi. KDV sisteminde 2017 sonu itibarıyla reel sektörün devletten 140 milyar lirayı aşan alacağı bulunuyor.

“TÜRKİYE FIRSATLAR ÜLKESİ”

Yönettiği 6 trilyon dolar değerinde varlıkla dünyanın en büyük yatırım fonu New York merkezli BlackRock, Türkiye’nin fırsatlar sunduğunu açıkladı. Türkiye ve Brezilya’da yatırım tavsiyesi yaptı. BlackRock gelişmekte olan ülkeler müdürü Pablo Goldberg, bu yıl için bütün gelişen ülke tahvillerinde daha düşük faiz beklerken emtia fiyatlarının gelişen ülkeleri destekleyeceğini savundu.

MOODY’S DAYANAMADI

Uluslararası kredi kuruluşu Moody’s, insafa geldi. Türkiye’nin büyüme hızını 2018 için %3.2’ten %4’e; 2019 için %3.3’ten %3.5 düzeyine yükseltti. Karar sonrası yapılan açıklamada, Türkiye’nin geçen yıl potansiyelin üzerinde yüzde 6.7’lik güçlü bir büyüme kaydettiği, önümüzdeki dönemde büyümenin bir miktar hız kesmesinin beklendiği belirtilirken, “2018 ve 2019 için büyümenin biraz daha yüksek olması yönündeki beklentimiz, hükümetin 2019 yılının kasım ayındaki başkanlık seçimi öncesinde ekonomik büyümeyi yüksek tutmak için mali önlemleri almaya devam edeceğine dair görüşümüzü yansıtıyor” ifadelerine yer verildi.

DEVLET BABA SAĞOLSUN

Devlet, engelli ya da çok yaşlı olduğu için bakıma muhtaç kişilerle aynı çatı altında yaşayanlara evde bakım parası olarak aylık 1085 lira ödüyor. Çalışırken anne olanlara süt ve çocuk parasıyla toplam 5 bin 50 lira veriyor. Yetim kalan kız çocuklarına maaş bağlıyor, evlenmeleri durumunda ‘çeyiz parası’ ödüyor. İşkur, İş Başı Eğitim Programı kapsamında işsiz vatandaşları hem meslek sahibi yapıyor hem de günlük 54 TL kazanmalarına olanak sağlıyor. 

EKONOMİ GÜNDEMİNDEN KISA KISA… 

Cezayir’in milli enerji şirketi, Adana’da 1 milyar dolarlık petrokimya tesisi kuracak.

Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, şirketlere invoasyona önem verin, ihracat yapın çağrısı yaptı.

Türkiye’de 33 yıllık kanun değişiyor. Esnafa Maliye’de biriken KDV’leri iade edilecek.

Uluslararası kredi kuruluşu Türkiye’nin 2017 büyüme hızını %3.2’ten %4’e yükseltti.

Türk-ABD heyetleri Suriye gündemiyle 8 Mart’ta Washington’da bir araya geliyor.

ABD Merkez Bankası Başkanı Powell kademeli faiz artışlarının devam edeceğini söyledi.

Anayasa Mahkemesi köprü ve otoyollardan kaçak geçene verilen 10 kat cezayı onayladı.

14 Şubat’ta benzine yapılan 11 kuruşluk indirim, dün gece aynen geri alındı.

Irak Başbakanı İbadi, Kerkük petrolünün Türkiye üzerinden yeniden ihraç edileceğini söyledi.

Bu sene evliliklerin Türkiye ekonomisine 15 ile 18 milyar liralık katkı sağlaması bekleniyor.

Hurdaya ayrılan 16 yaş ve üzeri araçlara 10 bin lira özel tüketim vergisi indirimi uygulanıyor.

Türk Traktör şirketi, her yıl 12 bin 500 traktörü 130’dan fazla ülkeye ihraç ediyor.