Kadın İstihdamı Arttı

ABD’YE KARŞI GÜÇ BİRLİĞİ

Amerika’nın çelik ithalatına ek vergi kararına karşı, Türkiye, Avrupa Birliği ve Dünya Ticaret Örgütü birlikte hareket etmeye karar verdi. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, sektördeki gelişmelere yönelik AB Ticaret Komiseri Çeçilya Malmiström ile telefonda görüştü. Dünya Ticaret Örgütü platformunda birlikte hareket edilmesi yönünde mutabakata varıldı. Çelik İhracatçıları Birliği rakamlarına göre, Türkiye ABD’ye ihracatı geçen yıla göre 3.2 milyon tonla 2.3 milyar dolara ulaştı.

AVRUPA’DAN MİSİLLEME

ABD’nin ithal çeliğe yüzde 25, alüminyuma yüzde 10 oranında ek gümrük vergi kararına karşı Avrupa Komisyonu misillemeye hazırlanıyor. Hazırlanan taslak listeye göre, ABD’den çelik, giyim eşyası, tekstil, ayakkabı, endüstriyel ürünlere ek vergi getiriliyor. Listede motosiklet, tişört, kot, mısır ve burbon viski de var. Gümrük vergisi planlanan ürünlerin toplam ithalat tutarı 2,8 milyar Euro olarak belirlendi.

TRUMP, YALNIZ KALIYOR

Beyaz Saray’da yaprak dökümü..ABD Başkanı Donald Trump’ın ekonomi danışmanı Gary Cohn, gümrük vergisi anlaşmazlığı nedeniyle istifa etti. Vergi reformunun mimarı olan Cohn’un çelik ve alüminyum ithalatına getirilen ek vergi planından rahatsız olduğu için görevini bıraktığı belirtiliyor. Geçen hafta hatırlayacak olursanız Başkanın en yakın danışmanlarından Beyaz Saray İletişim Direktörü Hope Hicks istifa etmişti. Trump’ın başkanlık kampanyasına başlamasından bu yana yakın çevresinden istifa eden üst düzey isimlerin sayısı böylece 10’u geçti.

KADIN İSTİHDAMI ARTTI

Türkiye İstatistik Kurumu’nun “Kadın, 2017” raporuna göre, 2017 yılında, ülkedeki 80 milyonluk nüfusun yüzde 50,2’sini erkekler, yüzde 49.8’ini ise kadınlar oluşturdu. Hanehalkı işgücü araştırması sonuçlarında ise 15 ve daha yukarı yaştaki istihdam edilenlerin oranının erkeklerde yüzde 65.1, kadınlarda ise yüzde 28 olduğu görüldü. Türkiye genelinde, başta hizmetler olmak üzere birçok sektördeki kadın çalışanların oranı giderek yükselmesine karşın, yönetici pozisyonundaki kadın oranının yalnızca “yüzde 16.7 düzeyinde” kalması dikkat çekiyor. İstihdam oranı okuryazar olmayanlarda %15, lise mezunlarında %33. Yüksek öğretim mezunu kadınların iş gücüne katılım oranı ise %71. Kadınlar %55 ile en fazla hizmet sektöründe istihdam ediliyor

 

KORE’DE TARİHİ ANLAŞMA

Düşman kardeşler barıştı. Kuzey ve Güney Kore arasında 10 yıl sonra ilk kez bir zirve düzenleniyor. Kuzey Kore ve Güney Kore liderleri nisan sonunda iki ülke arasındaki sınırda yapılacak zirvede görüşeceklerini açıkladı. Kore Yarımadası’ndaki askeri gerginliği azaltmak için iki lider arasında kırmızı hat kurulacak. İki ülke arasında buzların erimesine yol açan gelişme, Güney Kore’deki kış olimpiyatlarına Kuzey Kore’nin katılımıyla başlamıştı. Bu haber üzerine dolar dünya para birimleri karşısında sert değer kaybına uğradı

EKONOMİ GÜNDEMİNDEN KISA KISA… 

Başkan Trump’ın ekonomi danışmanı Gary Cohn, çelik vergisi nedeniyle istifa etti.

2 günden beri kapalı bulunan ABD’nin Ankara Büyükelçiliği bugün hizmete açılıyor.

Kuzey ve Güney Kore liderleri 10 yıl sonra ilk kez nisan sonunda zirvede bir araya geliyor.

Türkiye’nin ABD’ye ihracatı yıllık 3.2 milyon tonla 2.3 milyar dolara ulaştı.

Merkez Bankası, şubat ayında gıdadaki artışın fiyatların düşüşünü sınırladığını açıkladı.

“Bana miras çıktı mı?” sorusunun cevabını artık e-Devlet sitesi üzerinden öğrenebilirsiniz.

Yabancılar geçen sene Türkiye’de 6.5 milyar liralık gayrimenkul satın aldı.

Yabancı yatırımcılar, ocak ayında 425 milyon dolarlık hisse senedi sattı.

Suriye’de Rusya’ya ait askeri nakliye uçağı düştü, 32 asker hayatını kaybetti.

Suudi Arabistan, tarihinde ilk defa İsrail’in kendi havasını kullanma izni verdi.

Türkiye’nin fiyat düzeyini gösteren reel efektif döviz kuru Şubat’ta 84,73 düzeyine indi.

Almanların erken tatil rezervasyonlarında geçen yıla göre yüzde 18’lik artış var.