Kaan Terzioğlu: Yerli Otomobil İçin Yapay Zeka Üreteceğiz

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, TRT Haber’de yayınlanan Elif Saygılıer ile Ekonomi 7/24 programına verdiği röportajda 5G’nin önemine dikkat çekti.

“Türkiye, dünyada 5G tartışmasının yaşandığı ilk ülkedir. 2015’de 4G’yi konuşurken 5G’ye hazırlanalım ve 5G’de üreten olalım diye konuşmuştuk. O tarihten beri 5G üzerinde çalışıyoruz, tüm yatırımlar 5G’ye hazır durumda. Türkiye, bu anlamda dünyada öncü ülkelerden birisi olabilir. 5G aslında endüstriyel bir teknoloji, 4,5G’deki gibi ülke çapında bir kapsama beklememek lazım.  5G, Endüstri 4.0’ın alt yapısı. Dolayısıyla ilk aşamada; havalimanları, demiryolları, karayolları, organize sanayi bölgeleri ve özellikle endüstriyel çözümlerin olduğu hastaneler ve okullar gibi yerlerde kullanılacağını beklemek lazım. Biz 4,5G’de tüketiciye ulaşma anlamında son derece iyi bir kapsamaya zaten ulaştık.”

Yerli otomobil çalışmalarına değinen Kaan Terzioğlu, pil teknolojisi ve yapay zeka konusunda katkı yapacaklarını söyledi.

“Şuanda fizibilite ve şirket kuruluşu aşamasındayız. Beş ortaktan bir tanesi olarak kendi birikimimizi aktarmak üzere çok heyecanlıyız. Deneyimimizi, özellikle bilişim, iletişim, yapay zeka, data analitiği ve ulaşımın güvenliği gibi konulardaki uzmanlıklarımızı bu ortaklıkta kullanacağız.”