Kaan Terzioğlu: Diyarbakır’a 450 Milyon TL’lik Katkı Yaptık

Turkcell’in Diyarbakır’da kurduğu çağı merkezi 10’uncu yılını doldurdu. Kente 10 yılda 450 milyon TL’lik ekonomik katkı yapan merkez, önemli miktarda istihdam sağladı.  

Diyarbakır’da, Ekonomi 7/24 programının yapımcısı ve sunucusu Elif Saygıler’in sorularını cevaplayan Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, 12 ildeki 14 çağrı merkezinde toplam 12 bin kişinin çalıştığını söyledi. 

Terzioğlu, “10 yıllık süre içerisinde Diyarbakır ekonomisine yarım milyar liralık katma değer sağladık. 1500 çalışanımız var. Son yıl bir yılda 500 kişiye istihdam yarattık. Son 10 yılda 5500 Diyarbakırlı çağrı merkezimizde çalıştı. Bizim için Diyarbakır lokasyonu çok önemli, çünkü burada 3 lisan (Türkçe, Kürtçe, Arapça) kullanarak müşterilerimize hizmet veriyoruz. Arapça hizmetlerimizi Suriyeli mülteci misafirlerimiz ile veriyoruz. Arapça hizmet veren çalışanlarımızı özellikle Suriyeli mültecilerden seçiyoruz ki onlara da iş imkanı yaratalım.” dedi. 

Diyarbakır çağrı merkezindeki kadın çalışan oranının %65 olduğunu belirten Terzioğlu, kadınların ve engellilerin çalışma hayatında daha fazla yer alması için çaba gösterdiklerini söyledi.

Şirketlerin dijitalleşmesinin önemine değinen Kaan Terzioğlu şunları söyledi:

“Bir dijital operatörüz diyoruz. Dijital servislerimizle büyüyoruz. Müşterilerimizle olan telefon etme ve SMS gönderme ilişkisini müziğe, televizyona, dijital yayıncılık, arama motorlarına ve anlık mesajlaşmaya taşıdık. Önümüzdeki dönemde suni zeka uygulamalarıyla ön plana çıkan, bir dijital asistan yaratacak yeni hamlelerimiz olacak.”