Kaan Terzioğlu: Büyük Veriyi İşleyenler Trilyonluk

Telekom sektörü büyük bir dönüşümün arefesini yaşıyor. Dijital çağ, telekom sektöründe faaliyet gösteren şirketlerin yapılarını değiştiriyor.

Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu’na göre telekom sektörünün kurtuluşu dijitalleşmeden geçiyor diyor ve ekliyor “O yüzden ben önümüzdeki dönem bütün Telekom şirketlerinin dijital servislerini geliştirmek ve müşterilerine çok daha etkin verimli yakın olmaları için gerekli adımları atacağını düşünüyorum.”

Şirketlerin yakından takip ettiği 5G teknolojisi ile iş dünyası büyük bir değişim yaşayacağını belirten Terzioğlu, “Limanlar, hava alanları, kara yolları ve demir yolları gibi endüstri alanlarında nesnelerin internetini kullanmaya başlayacağız. İşte bu teknoloji için 5G gerekecek. Dolayısıyla 5G teknolojisi endüstriyel bir teknoloji bir taraftan endüstrilerin altyapısını sağlayacak bir taraftan da evlerde eğlence platformlarını oluşturacak” dedi. 

Çağımızın petrolü olarak tarif edilen ‘Büyük Veri’ Terzioğlu’na göre çok önemli. Dolayısıyla ülkelerin kendi datalarını işleyebilecekleri teknolojik yatırımlara odaklanması gerekiyor. Terzioğlu, işlenmemiş ve analiz edilmemiş ‘Büyük Veri’nin değerinin az olduğunu söylüyor ve ekliyor: “Datayı eğer analiz edebiliyorsanız, işleyebiliyorsanız ve saklayabilirseniz işte trilyon dolarlık ekonomiler bu şekilde ortaya çıkıyor. Ve Türkiye’nin buna muhakkak odaklanması lazım. Burada AB birliği standartları gölgesinde çalışmamamız lazım. Yerli ve milli mevzuatımızı Türkiye’nin datası Türkiye’de kalacak şekilde hayata geçirmemiz lazım.”