Kaan Terzioğlu: 5G ile 360 Derece TV İzleyeceğiz

Mobil Dünya Kongresi İspanya’da sürüyor. Yeni geliştirilen teknolojiler tüketici ile buluşuyor.  Türkiye’den çok sayıda şirket Mobil Dünya Kongresi’nde yerini aldı.    

“Dataya Sahip Çıkan Söz Sahibi Olur

Fuarı yakından takip eden Ekonomi 7/24’ün yapımcısı ve sunucusu Elif Saygılıer’e özel röportaj veren Turkcell Genel Müdürü Kaan Terzioğlu, datanın önemine vurgu yaptı. 

Terzioğlu, “Eskiden nasıl petrol zenginliğin kaynağı ise bugün de data zenginliğin kaynağı ülkeler datalarına sahip çıkıp bu datadan yeni değerler çıkarabilirlerse gelecekte söz sahibi olacaklar yada bu dünyadan silip gidecekler.” dedi.

“Dijital İhracatın Peşindeyiz”

Ar-Ge’ye önem verdiklerini anlatan Kaan Terzioğlu, unları söyledi:

“Bine yakın Ar-Ge çalışanımız var. Dünyanın en iyi dijital servislerini geliştirmek için çalışıyorlar. Tüm bu teknolojiler bize 2017’de dünyanın en hızlı büyüyen telekom operatörü unvanını getirdi. Dünyanın dört bir yanından şirketler bize gelip ne yaptığımız sormaya başladılar. Biz aslında oluşan bir talebi nasıl bir dijital ihracata dönüştürebiliriz, bunun peşindeyiz. Bu yüzden Barcoleno’da ilk defa böyle stant kurduk.”

“Emperyalist Yaklaşıma Karşıyız”

Terzioğlu, Türkiye’nin teknoloji ihraç eden ülke konumuna geldiğini söyledi.

“Dünyadaki bir sürü operatör var bunlara hızlandırıcı etki yapabileceğimizi düşünüyoruz. Hedefimiz Ortadoğu, Afrika, Balkanlar Orta Asya ve pasifik ülkelerindeki küçük operatörler. Biz o ülkelerin datalarını almak istemiyoruz. O operatörlere datalarını saklayabilecek ve işleyecek çözümler sunacağız. Bütün dünyanın datasına sahip olmaya çalışan dijital emperyalist bir yaklaşımla değil tam tersi onlarla beraber datayı o ülkenin ekonomisine değer yaratan bir şekilde işleyen yeni bir model sunuyoruz.”  

“5G ile 360 Derece TV İzleyeceğiz”

Kaan Terzioğlu, “Nisan 2015 de Türkiye’de 5G tartışmalarını yaşandı. Türkiye ne kadar doğru bir zamanda ne kadar doğru bir tartışma yapmış. 5G beklenenin çok öncesinde hayatımıza girecek. 5G, 4G’nin yerine geçecek bir teknoloji değil 4G’yi tamamlayacak bir teknoloji. Özellikle endüstriyel anlamda belli sektörleri çok fazla etkileyecek. Bugün burada ulaştırma ve tarım alanlarında ne gibi etkiler olabileceğini gösteriyoruz. 5G’yi şöyle düşünmemiz lazım bütün ülke çapında yaygın bir networkten ziyade havaalanları, demiryolları, kara yolları ve lojistik merkezlerinde endüstriyel çözümleri destekleyecek bir teknoloji olacak. 5G’nin diğer bir sürprizi de evlerimize girecek olması, 360 derece televizyonun içerisinde kendimizi etkileşim içerisinde bulunacağız. Bu da 5G’nin hayatımıza önümüzdeki 3-5 sene içerisinde sokacağı yeniliklerden biri olacak.” dedi.