İsmail Gülle: Finansal Sisteme Dış Kaynaklı Hamle Var

İstanbul Tekstil ve Hammadeleri İhracatçıları Birliği Başkanı İsmail Gülle, TRT Haber’de yayınlanan Elif Saygılıer ile Ekonomi 7/24 programının konuğu oldu. Gülle’nin açıklamalarından satır başları şöyle:

-ABD’nin Rusya ve Çin’e yönelik tavrı oldukça hareketli günler yaşatıyor. Trump’un bu kadar rahat tweet atması şaşırtıcı. Pentagon bile Trump’un dediklerine sahip çıkmıyor. Çok temkinli olmak gerekiyor. Rusya bu konuda sakin görünüyor. Türkiye, Rusya ve İran’da yaşanan kur savaşlarında sorunun kaynağı ABD.

-Büyüme, ihracat ve sanayide rakamlara baktığımızda çok pozitif bir tablo var. Kurların geldiği nokta Türkiye gerçeklerini yansıtmıyor. Kurların artması finansal sistem üzerinden yapılan bir hamle, dış kaynaklı bir faktör.

-İhracatçının finans ihtiyacı arttı. Şuan en büyük destekçimiz Türk Eximbank. KGF destekli kredilerle birlikte ihracatçı, üretici rahatladı. Diğer bankaların da üretimi ve ihracatçıyı desteklemesi lazım. İhracatçıya ihtiyacı olduğunda finansmanın sağlaması gerekiyor. Türkiye İhracatçılar Meclisi’nin (TİM) ihracatçı firmaların finansal ihtiyaçlarının karşılanması amacıyla 7 banka ile protokol imzalaması, bu yönde bir adımdır.

-Faiz ülkenin bozucu mekanizması gibi her açıdan etkiliyor. Faizin düşmesi gerekiyor. Hem paraya ulaşmakta zorlanıyorsunuz, hem yüksek faizin altında eziliyorsunuz. En büyük sıkıntı finansal güç. Türkiye’nin üretim ve ihracat problemi yok. Finansal sorunlar çözülürse daha rekabetçi bir ortam olur.

-Döviz ile borçlanmaya getirilen sınırlama yerinde bir adım. İhtiyacı olmayanın dövizle alakası olmaması gerekiyor. Herkesin TL’ye güvenmesi lazım, alışkanlıklardan kurtulmak gerekiyor.

-2018’e büyüme, ihracat ve üretim gibi 12 kriterden 10’unda pozitif başladık. 170 milyar dolar ihracat hedefimizi rahatlıkla tutturacak durumdayız.

-Tekstil sektörünün Türkiye’nin ihracat ortalamasının üstünde yurt dışına satışı var. 

-Askerlerimizin kamuflajı yerli ve yüksek teknoloji ile üretilmiş ürünler. 

-İnsan var olduğu sürece tekstil sektörü olacaktır.

-80 milyar liralık KDV alacağı üreticilere ciddi kaynak oluşturacaktır.

-Tekstil sektöründe AB’ye satışlar olumlu gidiyor. Yakınlardaki başarı bize uzak ülkelere ihracatta başarıyı getirecektir. Avrupa bizim ana pazarımız.