“İnsansız Tank Üreteceğiz”

İNSANSIZ TANK

11’nci Kalkınma Planı’nın tanıtımı, Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleşti. 2019-2023 yılları arasında uygulamada olacak Plan hakkında konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, yüksek teknolojiye dayalı üretiminin sanayi payını artıracak bir adıma ihtiyaç duyulduğunu söyledi .. “İnsansız hava araçlarını artık operasyonlarımızda kullanıyoruz. Bizim artık insansız tankları da üretmemiz lazım ve göreceksiniz bunu yapacağız” dedi.

FAİZ 9 YILIN ZİRVESİNDE

Ekonomi yönetiminin yüksek faiz vurgusu rakamlarda kendini gösteriyor. Kredi ve mevduat faizleri 9 yılın en yüksek seviyesine ulaştı. Şubat 2018 itibarıyla aylık bazda ihtiyaç kredisi faiz oranı yüzde 1,68’e, konut kredisi faiz oranı yüzde 1,22 ve taşıt kredisi faiz oranı yüzde 1,51’e fırladı. Yurtiçinde enflasyonda en kötü orta vade için geride kaldı. Ancak küresel finansal piyasalardaki riskten kaçış eğilimi piyasa faizlerinde hızlı artışa yol açtı. İstanbul Sanayi Odası Başkanı Erdal Bahçıvan, kazancımızın %60’ını faize ödüyoruz, diyor

BAŞBAKAN’DAN ÇAĞRI

Başbakan Binali Yıldırım, enflasyon ve faizin yüzde 7’lerin altına çekilmesi gerektiğini söyledi. Çankaya Köşkü’nde düzenlenen DEİK Yönetim Kurulu Toplantısı’na katılan Başbakan,”Bütün göstergeler iyi de neden faizler istediğimiz düzeyde değil? Neden enflasyonda bu seneyi, beklentilerin üzerinde kapattık? Bu sorunun cevabını biliyoruz. Bundan sadece biz sorumlu değiliz. Türkiye’de iş yapan herkes sorumludur. Bir seferberlik anlayışı içerisinde bu mücadeleyi birlikte yapmamız gerekiyor” dedi.

300 KOYUN PROJESİ BAŞLADI

Tarım İşletmeleri Genel Müdürlüğünün hayata geçirdiği 300 koyun projesine başvurular başladı. TİGEM, proje kapsamında Ziraat Bankası aracılığıyla sözleşme imzalayacağı yetiştiricilere 300 başa kadar küçükbaş hayvanı ücreti karşılığında satacak. Kurumca, bakım, besleme ve hayvan sağlığı masrafları için avans verilecek. Doğacak kuzuların alımı garanti edilecek ve taban alım fiyatı önceden belirlenecek.

ŞİRKETLERİN %95’İ AİLENİN

Aile İşletmeleri Derneği Başkanı Aydın Öğücü, dünyadaki girişimlerin yüzde 75`ini, Türkiye`deki girişimlerin ise yüzde 90-95`ini aile şirketlerinin oluşturduğunu belirterek, “Türkiye`deki firmalar nesil geçişleri anlamında en kritik döneminde.” Dedi. Öğücü’ye göre, “Söz konusu firmaların sürdürülebilirliği ve geleceğe taşınması adına en önemli kavram kurumsallaşma ancak sadece firmanın kurumsallaşması yeterli değil. Firma ile birlikte ailenin de kurumsallaşması gerekli. İçinde bulunduğumuz zorlu ekonomik ve siyasi şartlar nasıl olursa olsun kurumsallaşmaktan vazgeçemeyiz.”