IMF’nin Raporuna Tepkiler Sürüyor

SKANDAL AÇIKLAMA

Uluslar arası Para Fonu “Merkez Bankası faiz artırmazsa enflasyon tek haneye düşmez” diyerek skandal bir açıklama yaptı. Ankara’da yıllık dördüncü gözden geçirme çalışmalarını tamamlayan IMF heyeti, Türk ekonomisinin aşırı ısınma tehlikesiyle karşı karşıya olduğunu iddia ederek para politikasını daha sıkı hale getirin diyor. IMF’nin yaptığı bu önerinin 2017’de dünyanın en hızlı büyüyen ülkesi olan Türkiye’yi durdurma planı olduğu belirtiliyor.

IMF’YE SERT TEPKİ

İstanbul Ticaret Odası Başkanı Öztürk Oran, IMF’nin bu raporuna sert tepki göstererek, kurumu faiz lobisine hizmet etmekle suçladı. “Uluslararası kumpaslara ortak olarak Türkiye’ye karşı yeni cephe açmak istiyorlar” dedi. Uluslararası Para Fonu’nun 2017 yılı raporunda Türkiye için çok düşük büyüme tahmini öngördüğünü hatırlatan Oran, “O gün Türkiye yüzde 2.9 büyüyecek diyordunuz, şimdi yüzde 7 büyüdü diyorsunuz. Dünya bu tahminlerinize mi güvenecek?” diye sordu.

BANKALAR HESAP ÖDEYECEK

20 Kasım 2017’de Merkez Bankası Türk Lirası uzlaşmalı vadeli döviz satım ihalesinde bankalara 3 ay vadeli olarak 4.022 liradan 100 milyon dolar satış yaptı. Bugün bu ihalenin süresi bitiyor. Dolar kuru ise 3.760 lira seviyelerinde. Yani kabaca bankalar her 1 dolar için 26 kuruş Merkez Bankası’na ödeyecekler. Özetle söylemek gerekirse, 20 Kasım’daki satış tutarı 402 milyon liraydı. TL değer kazandığı için bugünkü karşılığı 376 milyon liraya düştü. Aradaki 26 milyon lirayı bankalar ödeyecek. Bu defa Merkez Bankası kazandı.

DÜŞMEDİ, YÜKSELDİ

Ocak ayında 6 bin dolara düşen sanal para Bitcoin’in değeri bir haftada %33 arttı, 11 bin 400 doları aştı. Güney Kore kripto para hesaplarını yasaklama kararını geri çekti. Suudi Arabistan Merkez Bankası yurtiçi ve yurtdışı ödemelerini gerçekleştirmek için ABD merkezli Ripple ile sözleşme imzaladı. ABD sermaye piyasası kurulu, kongreye Bitcoin üzerindeki federal denetimi azalt çağrısı yaptı. Bu gelişmeler üzerine sanal paraların değerinde hızlı artış yaşandı. Bitcoin’in piyasa değeri 200 milyar dolara dayandı.

DOLAR YAĞACAK

Uluslararası Finans Enstitüsüne göre, 2018 yılında gelişen ülkelere 1.2 trilyon dolar tutarında sermaye gelecek. Enstitü, Gelişmekte olan piyasalara sermaye akışında en dikkat çekici artışın portföy yatırımlarından gelmesini bekliyor. 2018’de gelişmekte olan piyasalarda yurt dışına yatırımların 929 milyar dolardan 961 milyar dolara yükselmesini bekleyen enstitü, gelişmekte olan piyasalara net sermaye akışının 277 milyar dolardan 304 milyar dolara yükseleceğini öngörüyor. Hiç şüpheniz olması hızlı büyüyen Türkiye de bu pastadan pay alacak.

EKONOMİ GÜNDEMİNDEN KISA KISA… 

14 şeker fabrikası özelleştiriliyor. Şartnameye göre fabrika aynı ilde üretim yapacak. 

Türkiye’de 600 bin konut stoku oluştu. Alınan 1.5 milyon ruhsatla stok 2 milyonu geçiyor. 

Standard and Poor’s Cuma akşamı Türkiye’nin kredi notunu açıklayacak. 

Uluslararası kredi kuruluşu Fitch, Yunanistan’ın kredi notunu B seviyesine yükseltti. 

Azerbaycan’ın Trans Anadolu Boru Hattından Türkiye’ye ilk gaz sevkiyatı Temmuz’da başlıyor. 

İsrail Mısır ile 15 milyar dolar tutarında 10 yıllık doğalgaz anlaşması imzaladı. 

Kalkınma Bakanı Lütfü Elvan, Türkiye’de kişi başı start up yatırımlarının 1.3 dolar olduğunu söyledi. 

Casper, 2018 yılı içinde Türkiye’de akıllı telefon üretimine başlayacak. 

Yeni KDV reform paketine göre, Free Shop’larda satılan yerli ürünler ihracattan sayılacak. 

Ekonomik Kalkınma ve İşbirliği Örgütü bölgesi 2017’de %2.6 oranında büyüyebildi.