İhracatçıya ‘Kolay Destek’

İHRACATÇIYA DESTEK

Ekonomi Bakanlığı yeni bir hizmeti devreye soktu. ihracat desteklerine ilişkin mevzuatın kolay anlaşılması ve evraklara erişimde yaşanan sıkıntıların giderilmesi için “www.kolaydestek.gov.tr” sitesi açtı.. Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci’nin talimatıyla sahaya inen uzmanlar yüzlerce firmayla mülakat gerçekleştirdi, şirketlerin zorlukları tespit edildi. Destekten haberi olmayan firmalar Bakan Zeybekci tarafından bizzat kaleme alınan mektupla bilgilendiriliyor ve başvuru yapmaya davet ediliyor. Özellikle daha önce herhangi bir destekten faydalanmamış şirketlere Zeybekci özel bir mesaj verecek.

DÖVİZİ SÖNDÜREN AÇIKLAMA

Cumhurbaşkanı Erdoğan Türkiye ekonomisinin dövizde zaman zaman yaşanan dalgalanmalara rağmen hedeflerine uygun şekilde ilerlediğini söyledi. “Kredi kuruluşlarının provokasyon kokan adımlarına rağmen uluslararası yatırımcılar ülkemize ilgi göstermeyi sürdürüyor” dedi. AK Partili milletvekilleriyle bir araya gelen Cumhurbaşkanı, erken seçim tartışmalarına son noktayı koydu. “seçimlerin 2019 Mart ve Kasım aylarında olacağını net bir şekilde söyleyince yabancı yatırımcı rahatladı, tahvil alımına başladı. Türk Lirası değer kazandı.

HAZİNE İHALESİNE HÜCUM

Hazinenin düzenlediği iki ve 10 yıllık tahvil ihalelerine yatırımcılar adeta hücum etti. Özellikle 10 yıllık ihalede 625 milyon dolarlık satışa karşılık 3.3 milyar liralık talep geldi. 10 yıllık ihaleye gelen bu yatırımcı talebi son 5 yılın en yüksek oranı. Güçlü talep üzerine bileşik faiz oranı yüzde 12,83’e geriledi. Enflasyon rakamları ve Moody’s’in not indirimi sonrası yaşanan bu gelişmede Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın erken seçim haberlerini kesin bir dille yalanmasının önemli payı olduğu belirtiliyor. Hazine, 2 ve 10 yıllık iki tahvil ihalesinde 3 milyar 760 milyon lira borçlandı, eli rahatladı.

 

ÇİN’E KİRAZ ÇIKARMASI

9 ay önce Çin’e kiraz göndermeye başlayan Türkiye, kiraz ihracatında ilk ikiye girmek istiyor.. Türkiye yılda ortalama 400 bin tonluk üretimiyle dünyanın en büyük 5 kiraz üreticisinden biri. En önemli hedef pazar ise Çin… Çin Gümrük Bakanlığı, Türkiye’nin ülkeye kiraz satan 8 büyük ülkeden biri olduğunu açıkladı. Bakanlığa göre 2017’de ülkeye 102 bin tonluk kiraz girdi. ABD kirazının Çin’deki payı iyüzde 26.5, miktarı ise 27 bin ton olarak gerçekleşti. Sektörün hedefinde ABD’nin payını kapmak var.

TRUMP ARA VERMİYOR

ABD bu hafta Çin’e yönelik 60 milyar dolarlık gümrük vergisini hayata geçiriyor. Trump yönetimi, söz konusu hamle ile fikri mülkiyet hırsızlığı olarak tanımladığı konuyla ilgili olarak Pekin’i cezalandırmayı hedefliyor. Sahibinden izin almadan orijinal ürünü çoğaltmaya fikri mülkiyet hırsızlığı deniyor. Çin başbakanı Li ise ticaret savaşının kazananının olmayacağını ifade ederek Çin ekonomisinin imalat sektörü de dahil olmak üzere daha fazla dünyaya açılacağını söyledi

EKONOMİ DÜNYASINDAN KISA KISA…

-Hakkında güvenlik soruşturması başlatılan Facebook hisseleri iki günde %12.5 değer kaybetti.

-İngiltere Parlamentosu, Facebook’un CEO’su Zuckerberg’i ifade vermeye çağırdı. 

-Bankaların kullandırdığı nakdi kredi toplamı ocak sonu itibariyle 2.2 trilyon liraya yükseldi.

-Hazine’nin 10 yıllık ihalesine 3.3 milyar TL ile rekor talep geldi, faiz 12.83’e geriledi.

-Türk şirketlerin yeni hedefi Afrika oldu. Kara kıtaya yatırım seferberliği başladı.

-Dünyanın en büyük 10 ekonomisine sahip ülkeler mutluluk endeksinde ilk 10’a giremedi. 

-UBER Türkiye’nin resmi rakamlarına göre İstanbul’da sisteme üye olan 2 bin taksici var.

-ÖTV teşviki bitti, beyaz eşya satışları düşüşe geçti, Şubat’ta %17 geriledi.

-Benzinin litre fiyatı 15 kuruş arttırıldı, istanbul’da dün geceden beri 5.70 TL’den satılıyor.

-OPEC Genel Sekreteri Barkindo “en kötü geride kaldı” dedi, Brent petrol 67 doları aştı.