Hüseyin Gelis: Dijital Dönüşümde Kritik Nokta Veri

Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Gelis, TRT Haber’de yayınlanan Elif Saygılıer ile Ekonomi 7/24’ün konuğu oldu.

Enerji verimliliğinin önemine dikkat çeken Gelis, “Enerji problemini çözmek için geniş bir enerji kaynağına ihtiyaç var. Türkiye’nin özel kaynakları var, güneş ve rüzgar. YEKA gibi projeleri gerçekleştiriyoruz. Üretimden ziyade enerji verimliliği daha önemli. Bu açıdan Ar-Ge çalışmaları önem kazanıyor. Enerji konusunda Türkiye’de son yıllarda çok güzel projeler hayata geçirildi. Rüzgar türbinlerini karada kuruyoruz. En kısa zamanda deniz üzerinde dev projelerimiz gerçekleştireceğiz. Bu bir süreç Türkiye’de geç kalınmadı, en iyi zamanda başlıyoruz. Teknoloji çabuk değiştiği için her zaman erken davranmak avantaj değil.” dedi. 

Dijital ikizin ne olduğunu anlatan Hüseyin Gelis, “Üretime geçmeden önce fabrikayı sanal ortamda kuruyoruz. Simülasyon yapıyoruz. Sanal ortamda üretime başlayıp, olgunluk seviyesine geldiğimizde gerçek fabrikayı kuruyoruz. Dijital dönüşümde en kritik nokta veri. Veri ile ne yapıyoruz, ne kadar kullanıyoruz. Dijital dönüşümün püf noktası veriyi iyi kullanmaktır. Bilgi çok önemli, iyi kullandığımız zaman tasarruf yapıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Siemens Türkiye Yönetim Kurulu Başkanı Hüseyin Gelis’in açıklamalarından satır başları şöyle:

-Almanya ile Türkiye ilişkileri akrabalık ilişkisi gibi, her zaman aynı fikirde olmaları gerekmiyor. İki ülke arasında 200 yıllık bir geçmiş var. Siemens gibi şirketler Türkiye’yi önemli bir pazar olarak görüyor. Şirketlerin bakış açısında bir değişiklik olmadı. Türkiye’nin bölgesinde çok önemli bir rolü var. Zaman zaman problemler yaşanabilir, bunları çözeceğimize inanıyorum.

-Türkiye’deki Ar-Ge merkezimizde 8 yılda 50 kişiden 600 kişiye ulaştık. 50 kişi dijitalleşme üzerinde çalışıyor. Çalışanların %35’i kadın. Fabrikadan ziyade Ar-Ge’ye yatırım yapmak önemli. 

-Kurdaki dalgalanma bizim için sürpriz değil, planlarımızı yapıyoruz. Sadece kur farkına bakarak stratejimizi değiştirmeyeceğiz. Türkiye’nin ihracatı artarak sürecektir.

-Şirket olarak sanata da destek veriyoruz. Opera yarışması bunlardan birisi.

-Eğitim konusunda katkılarımız var. Darüşşafaka ve Siemens arasındaki ilişki 100 yıllık.

-Kendimizi Alman kökenli Türk şirketi olarak görüyoruz.