Hatipoğul: Merkez Bankası faizi arttıracak

Saxo Capital Uluslararası Piyasalar Koordinatörü Özgür Hatipoğlu TRT Haber’de yayınlanan Elif Saygılıer ile Ekonomi 7/24’ün konuğu oldu. TCMB’nin faiz kararı öncesi değerlendirmede bulunan Hatipoğlu, “Merkez Bankası 50-70 baz puan faizi arttırabilir” dedi.


TCMB’nin faiz kararı öncesi analistlerin geniş bir spektruma yayılan tahminleri olduğunu belirten Hatipoğlu, “Yerli ve yabancı kurumların faiz konusunda çok ciddi spekülasyonu var. Analistler tarafında da bir kararsızlık var. Merkez Bankası’nın kararlarına piyasa tepi verecek. Merkez Bankası 50 baz puan arttırıp da bundan sonrasına bakarız demeyecektir. Merkez Bankası faiz kararını diğer enstrümanlarla destekleyecektir. Ama asıl çözüm yurt dışından yatırımcı çekip yurt içinde üretimi arttırmaktır” ifade etti.

Merkez Bankası’nın kendi tahminin 50 -75 baz puan artışı olduğunu belirten Hatipoğlu, “Böyle bir kararın verilmesi durumda dolarda 4.0 civarına ineriz gibi geliyor. Merkez Bankası’nın atacağı adamların yanında Siyasi gelişmelerde takip edilecek. Eğer orada da risk almayan gelişmeler olursa dolar 3.80’e inebilir diye düşünüyorum” şeklinde konuştu.

ABD’de de ücret enflasyonun yaratılamadığını belirten Hatipoğlu, “FED bu yıl 3 faiz arttırımında bulunacak. ABD 10 yıllık tahvil faizi bu yıl 3,15 seviyesine yükselebilir” dedi.

Çin ve Amerikan arasındaki ticaret savaşlarına değinen Özgür Hatipoğlu şunları söyledi: “Donald Trump önce size baskı kuruyor sonra sizden taviz vermenizi bekliyor. Çinle ticaret konusu bu şekilde gelişiyor. Ama çinde konuya sert girdi. Kim kimden ne kadar taviz alabilirimin peşinde olacak. Onların kavgası bizim gibi gelişmekte olan ülkeleri çok ciddi etkileyebilir.”

“ABD İle İran Arasında Ticaret Savaşı Çıkmayacak”

ABD ile İran arasında büyük ihtimalle ticaret savaşının çıkmayacağını belirten Hatipoğlu, “Trump mayıs ortalarında İran’a yaptırım kararların açıklayacağını söyledi. Mantığım şöyle söylüyor petrol son 1 aydır spekülatif hareketlerle ilerliyor petrolün bir miktar geri gelmesi gerekiyor. Trump’ın açıklamalarından bir aylık süre içerisinde petrolün geri gelmesini bekliyorum. Donald Trump her zamanki gibi önce sert davranıp göz korkutmaya çalışıyor sonra karşısındaki ile anlaşıyor.”

“Seçim Döneminde Borsa Satışları Alış İle Karşılayacaktır”

Borsa İstanbul’un AB ve ABD’den bu dönemde ayrışmasını bekliyorum diyen Hatipoğlu sözlerini şu şekilde sürdürdü: “Özellikle Amerikan borsalarında oyun değişti. Yaklaşık son 10 seneye yakın bir süredir açık olan para muslukları kapanıyor. Ama Türkiye’de durum böyle değil. Türkiye çok ciddi bir büyüme dalgası yakaladı. Seçim ekonomisinde hükümetler moral bozucu olayların olmaması için dikkat ederler. Bunu da en kolay gösterecek yeri borsalardır. Borsayı yüksek tutmak morali yüksek tutmak biraz daha kolaydır. O nedenle yurtdışındaki satış dalgasından biraz daha az etkilenebileceğini düşünüyorum. Satış dalgası mutlaka olacaktır ama alış yapmak bir fırsat doğurabilir Türkiye’de. Borsa düşüşleri alış ile karşılayacaktır.”