Hasan Ali Cesur: Ticaretin geleceği e-ihracatta

Anadolu Aslanları İşadamları Derneği (ASKON) Başkanı Hasan Ali Cesur, TRT Haber’de yayınlanan Elif Saygılıer ile Ekonomi 7/24’ün konuğu oldu.

KDV ve harç indirimlerinin inşaat sektörüne yansımasını değerlendiren Cesur, “Son zamanlarda arz fazlası ve döviz harekeleri inşaat sektörünü etkiledi. İndirimler çok isabetli oldu, sektörü yeniden canlandıracaktır. Konut kredilerinin %1’in altına çekilmesi çok önemli bir gelişme. Kredi faizleri düşünce piyasa olumlu etkilenecektir.” dedi. 

Erken seçimle belirsizliğin ortadan kalktığını vurgulayan Ali Cesur, “İş dünyası belirsizlikten hoşlanmaz. Erken seçim daha önce muhalefet tarafından dillendirilmişti. Seçimin yakın bir tarihe olması çok olumlu bir gelişme, belirsizlik kısa sürece ortadan kalkacak. Erken seçim kararı ile Türkiye aleyhine dış baskılar arttı.” ifadelerini kullandı. 

Dijitalleşen dünyada ticaretin şekil değiştirdiğini söyleyen Ali Cesur, “Dünyada önümüzdeki dönemde e-ihracat hacminin 3,5 trilyon dolar olacağı öngörülüyor. Ticaretin geleceği e-ihracatta. Bizim de ayak uydurmamız gerekiyor. Ekonomi Bakanlığı’nın desteği bu noktada çok önemli. Üreticilerimiz e-ticarete yönelip, dünyada daha fazla söz sahibi olacak, bunun için tüm kolaylıklar sağlanıyor. Düzenlemeler ile ihracatçının önü açılacak.” dedi.  

ASKON Başkanı Hasan Ali Cesur’un açıklamalarından satır başları şöyle:

-S&P’nin Türkiye notunu açıklamadan önce bilgi sızdırdığını düşünüyoruz. Açıklama öncesi borsada ani düşüş yaşandı. S&P ciddiye alınacak kurum değildir.

-Dolardaki hareket geçicidir. Ekonomideki istikrar devam edecektir. Türkiye geçmişte ciddi sıkıntılar atlattı. 

-Merkez Bankası dış baskılara maruz kalıyor. Bankaların döviz rezervinin indirilmesi olumlu bir adım.

-Kredilerin yapılandırılması piyasanın rahatlaması demek, firmalar teşvik edilmiş oluyor. Pozitif bir gelişmedir.

-F35 savaş uçaklarının teslimatının iptal edileceği yönünde söylentiler var, ABD böyle bir riske girmez. 

-İhracatçı üyelerimizin durumu oldukça iyi, doların artması onlara pozitif olarak yansıyor. Cari açığın kapanması açısından ihracat çok önemli.