Hakan Güldağ: Ticaret Savaşı Bitmedi, Ertelendi

Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ, TRT Haber’de yayınlanan Elif Saygılıer ile Ekonomi 7/24’ün konuğu oldu. 

ABD-Çin arasındaki ticaret savaşını değerlendiren Güldağ, “Aslında ticaret savaşının bitmesi değil ertelenmesi söz konusu, bu bir anlamda gümrük vergisi savaşıydı. Çin, çok ince politika izleyerek ABD’yi durdurdu. Başta Trump çok hızlı giriş yaptı, Çin ise sakin kaldı. Trump, 100 milyar dolarlık paket açıkladıktan sonra Çin soya fasulyesine vergi getirmeyi dile getirince Trump geri adım attı. ABD soya ihracatının %56’sını Çine yapıyor. Çin, direk Trump’un seçmenini hedef aldı. Çin soya fasulyesine %25 vergi getirseydi. ABD’de domino etkisiyle birçok önlem almak zorunda kalacaktı. Esas hamle Çin’den geldi. Kuzey ve Güney Kore arasındaki anlaşmanın arka planda Çin ve ABD anlaşması olduğunu söyleyebiliriz.” dedi.  

Güldağ, “Türkiye ABD’ye vergi misillemesi yaptı. Aslında Amerika’nın burada getirdiği argümanların hiçbirisi Türkiye için doğru değil. Türkiye’nin ABD’ye çelik ihracatı 1 milyar dolar. ABD’nin Türkiye’ye sattığı çelik türü ürünler 1,3 milyar dolar. Matematiksel olarak baktığımızda ABD’nin dayanakları yanlış. Bu işi daha sonra ulusal güvenlik meselesine bağladılar. Hindistan ve Türkiye en çok zarar gören ülkeler olacak gibi.” ifadelerini kullandı.  

Avrupa Birliği’nin İran ile olan nükleer anlaşmayı devam ettirmek istediğini söyleyen Güldağ, “AB, İran konusundan etkilenecek. ABD’nin çıkarları ile Avrupa’nın çıkarları burada uyuşmuyor. ABD’nin kendi kıtasında enerji kaynakları var. Avrupa’nın ise Ortadoğu’daki enerjiye ihtiyacı var. İran küçümsenecek bir pazar değil, daha da zenginleşmesi ve büyümesi beklenen bir pazar. ABD bu konuda dünyayı ikiye böldü. Amerika kendisi ile hareket edenlere ‘destek olurum’ diyor, kendi politikasının dışına çıkanlara ise ‘ambargo uygularım, ezerim’ diyor. ABD, Ortadoğu’daki esas problemi İran olarak görüyor ve bunu net bir şekilde söylüyor. Amerika, bölgeyi kolay bir şekilde İran ve Rusya etkisine bırakmayacağını gösteriyor, asıl plan bu. Dünya üzerinde yeni güçler ortaya çıktı. Farklı güçlerin anlaşması çok zor. Dünyada kuralların ön planda olmadığı döneme giriyoruz.” dedi. 

Hakan Güldağ, “Merkez Bankası’nın 7 Haziran’da rutin toplantısı var. Piyasalar bu süreci izleyecektir. Bazı algı meselelerinde sıkıntılar oluştu. Doların küresel piyasalarda artması gelişmekte olan ülkelerin para birimlerinde gerilemeye neden oldu. Faizlerin artması ekonomik canlanmanın önünün tıkayabileceğinden bu adımı atmakta imtina ediyor. 1994’de yaşanan krizden ders aldık. Merkez Bankası gerekeni yapacaktır. Faiz artırmak gerekirse bunu yapacaktır. Bu sene %7’nin üzerinde büyüme göreceğiz. Krediler normal. Süreç normal bir şekilde devam ediyor. KOBİ’lerin alacaklarını tahsil etme durumuna karşı önlemeler getirildi. Üreticiye ve ihracatçıya her türlü destek veriliyor.” şeklinde konuştu.