Hakan Güldağ: Piyasamızın Atak Altında Olduğu Net

Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ, TRT Haber’de yayınlanan Elif Saygılıer ile Ekonomi 7/24 programının konuğu oldu.

Türkiye’ye karşı finansal ataklar olduğunu söyleyen Güldağ, “Türkiye, Rusya ve İran’ın parasının aynı anda değer kaybetmesi tesadüf değil. Dolar, avro karşısında değer kazanmadı. Dolar, genel olarak dünyada değer kaybediyor. Buna rağmen 3 ülkenin finansal piyasalarında ciddi atak var. Özel bir durum olduğu ortada. Piyasamızın atak altında olduğu net. Merkez bankasının dövizdeki ataklarla ilgili çalışmaları var, bir aksiyon alması gerekecek.” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın açıkladığı 23 proje için verilecek 135 milyar liralık süper teşvik paketini değerlendiren Güldağ, şunları söyledi:

“Teşviklerde nakit para veriliyor gibi algı var, bu yanlış böyle bir durum yok. Teşvik; hazinenin arazilerinin yatırımlar için kullandırılması, vergi indirimi gibi maliyetleri aşağı çeken uygulamalardır. Proje bazlı imtiyazlar var. Teşvik paketinin 35 bin kişiye direk, 135 bin kişiye dolaylı olarak istihdam sağlaması öngörülüyor. Projeler, cari açığı çok ciddi miktarda azaltacak. Cari açığın sebebi enerjinin yanı sıra ara malı ithalatı. Teşvik paketiyle ara malı ithalatı azalacak.” 

Hakan Güldağ’ın açıklamalarından satırbaşları şöyle:

-Borcu olmayan şirketler için ‘dövizle borçlanma’ konusunda düzenleme yapılması planlanıyor, bununla ilgili hazırlıklar var.

-ABD’de çelik vergisine karşı çıkanlar var. ABD geçmişte benzer uygulamalardan zarar gördü, geri adım atabilirler.

-Çin, ABD ile yaşadığı vergi gerginliği konusunda dikkatli adım atıyor.

-ABD ve Rusya’nın dahil olduğu Ortadoğu’daki gerginliğin önümüzdeki dönemde devam ettiğini göreceğiz.