Hakan Güldağ: Anlaşmayı Gerektirecek Durum Yok

Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ, TRT Haber’de yayınlanan Elif Saygılıer ile Ekonomi 7/24 programının konuğu oldu. 

Zeytin Dalı Harekatı’nı değerlendiren Güldağ, “ABD ile Türkiye’nin birbirini anlaması önemli, bu yapıldı. Türkiye, ABD’den daha önce verdiği sözleri tutmasını istiyor. İki tarafın anlaşma yapacağını gerektirecek bir durum yok. Suriye uzun zamandır dram yaşıyor. Mehmetçik, Afrin’de insanlık dersi veriyor.” dedi.

Küçük işletmelere yönelik teşvik kapsamında işe alınan 2 gençten birinin ücret, primi ve vergisini devletin ödeyeceğini hatırlatan Hakan Güldağ, “İşsizlikte geriye çekilme var. Genç işsizliği azaltmaya yönelik adım, çok önemli bir çalışma. İşverenlerin en büyük sıkıntılarından birisi olan kalifiye eleman sıkıntısını giderecek çalışmalar yapılıyor.” ifadelerini kullandı.

Yerlileştirme seferberliğini değerlendiren Güldağ, “Elektronik, makine, kimya, bilişim ve elektrik sektörü gibi birçok alanda çalışmalar var. Cari açığın azalmasında önemli katkısı olacaktır. İş dünyasının teşviğe kolay ulaşmasını sağlayacak ve bürokratik engelleri azaltacaktır. İlk önce 7 sektörden 43 ürünle ilgili çalışma yapılacak. İthal ürünlere harcanan döviz ülkede kalacak.” dedi.

Kurumlarda elektronik postanın daha aktif kullanılacağını söyleyen Güldağ, “Önümüzdeki dönemde kurumların kağıt üzerinden yaptığı işlerin büyük bir kısmı e-posta üzerinden yapılacak.” dedi.