Hakan Güldağ: Akkuyu Dönüm Noktası Olacak

Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ, TRT Haber’de yayınlanan Elif Saygılıer ile Ekonomi 7/24 programının konuğu oldu. 

Akkuyu Nükleer Santrali projesinin önemine dikkat çeken Güldağ, “4 aşamalı bir proje, 2023’te 1200 megavatlık ilk bölümü devreye girecek.  Tamamlandığında Türkiye’nin elektrik enerjisinin %10’unu üretecek. 20 milyar dolar maliyeti var. 6-8 milyar dolar arasında ekonomiye katma değer katacak. Enerji bakımından çok stratejik bir proje. Nükleer enerji bir kültür, bunun devamı gelecektir. Sinop’ta da anlaşmalar var. Akkuyu tarihi bir dönüm noktası olacak. Avrupa’da 15 ülkede 30’dan fazla nükleer santral var. Dünyada Akkuyu ile birlikte 56 tane inşaat halinde nükleer santral var.” dedi.

İhracat-İthalat dengesini değerlendiren Güldağ, “Türkiye olarak ne yapılması gerektiğini biliyoruz. Dış ticaret açığını azaltacak adımlar için hazırlıklar yapıldı. Bütün planların bir an önce devreye alınması gerekiyor. İthalatta frene basmamız gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

Hakan Güldağ’ın açıklamalarından satır başları şöyle: 

– Teşvikler büyümeye önemli katkı sağladı. Yatırımlar mutlaka meyvesini veriyor. Mevduatlarda olumlu yönde artış var. Dünya Bankası’nın açıklaması Türkiye açısından olumlu.

– Yabancıya 2018’de 8 milyar dolarlık gayrimenkul satışı sektöre canlılık getirir. İstanbul gayrimenkul anlamında dünyada dikkat çekiyor.

– KDV borcuna 60 ay taksit uygulaması önemli bir adım olacak. Mükelleflere avantajlar sağlanmaya çalışılıyor. Düzenleme bittiğinde piyasanın nefes almasına katkı sağlayacaktır.

– Türkiye’de yatırım ortamı da var, bunu kredilendirmek isteyen finansal kuruluşlar da var. 

– Döviz geliri olmayan şirketlerin dövizle borçlanmaması ilkesi tuttu, karşılık gördü.

– THY uçak bakımından ciddi kar sağlıyor. THY Teknik kapasitesini artırdı. Uçak içerisindeki eğlence sistemlerini üretmeye başladı. Kendimiz ürettiğimizde maliyeti 4’te bire çekebiliyoruz. THY Teknik ihracat yapabilecek konumda.